MŚ: Życie ośmiornicy Paula zagrożone!

0
778
views

Chociaż brzmi to absurdalnie, śmiało można napisać, że ośmiornica Paul, obok Larissy Riquelme i wuwuzeli, jest bohaterem mundialu.

Po drugim meczu półfinałowym życie wyroczni jest jednak zagrożone. Wszystko przez to, że znów się nie myliła! Niemcy chcą bowiem… zrobić z ośmiornicy sałatkę dla całego narodu.

Jeszcze kilka dni temu ośmiornica zyskała miano bohatera narodowego. Wróżyła zwycięstwa z Australią, Anglią, Argentyną. Nazwano ją nawet najbardziej wpływowym asystentem Joachima Loewa. Paul uspokajał Niemców bardziej, niż jakiekolwiek przemówienia kanclerskie, zapewniające o dobrobycie.

– Jak dzisiaj typujesz?
– A jak typował Paul?
– Wygramy!
– No to wygramy…
To częsty schemat rozmów naszych zachodnich sąsiadów podczas mistrzostw świata.

Początkowo mięczak i jego typy były przyjmowane z przymrużeniem oka. Jednak gdy prognozy Paula zaczęły się sprawdzać, Niemcy zaczęli go słuchać. Początkowo jako egzotycznego eksperta, wreszcie jako wyrocznię. Trafne typy w grupie, mecze z Argentyną i Anglią powodowały, że ludzie – po części za prognozami ośmiornicy – grali w zakładach bukmacherskich za większe kwoty. Problem zaczął się przed półfinałem…

Dzień przed oficjalną prognozą Paula, hiszpańscy blogerzy wrzucili do sieci fotomontaż, na którym ośmiornica typuje zwycięstwo reprezentacji z Półwyspu Iberyjskiego. Informacja wywołała wiele szumu pośród kibiców, co pokazuje… jakim autorytetem zaczęła cieszyć się ośmiornica. Dzień przed meczem Paul – już oficjalnie – skazał Niemców. Wybrał pojemnik z małżami udekorowany flagą Hiszpanii, co znaczyło że wytypował zwycięstwo tej drużyny.

Niemcy, którzy na tym mundialu stali się przesądni jak nigdy – uwierzyli w sweterek Joachima Loewa, w typy Paula – tym razem poważnie się zaniepokoili. Po tym jak ich idole odpadli w półfinale – wściekli się. Winną obarczyli… ośmiornicę.

Politycy hiszpańscy przeczuwając furię niemieckich kibiców wstawili się za głowonogiem. Minister ds. przemysłu, Miguel Sebastian zażądał „natychmiastowej repatriacji głowonoga do Hiszpanii”. – Martwię się o ośmiornicę, która spektakularnie przepowiedziała nasze zwycięstwo – powiedział po meczu premier Jose Luis Rodriguez Zapatero.

Życie zwierzaka zostało zagrożone. Według „Bilda” wielu kibiców domaga się wrzucenia Paula do gara i przygotowania sałatki z ośmiornicy. Jeśli ośmiornica-wyrocznia uratuje żywot, zginie wiele głowonogów. W ramach zemsty Niemcy mają bowiem zjadać sałatki z ośmiornic i wiele potraw, w których głównym elementem będzie właśnie mięczak.

Zemsty na Paulu można dokonać na wiele sposobów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „potrawy z ośmiornicy”, żeby zobaczyć jak urozmaiconą śmierć mogą przygotować Niemcy biednemu zwierzakowi, który ośmielił się nie mylić.

Oto kilka przykładów.

Ośmiornica po galicyjsku

* 1 kg ośmiornicy (mogą być tez ośmiornice małe)
* 3 ząbki czosnku (rozdrobnione w wyciskarce);
* 1/3 szklanki oleju z oliwek;
* łyżeczka (od herbaty) mielonej papryki (czerwonej) zwanej pimientón;
* sól
* pieprz mielony.

Sałatka morska

* 250 g krewetek
* 500 g małży
* 250 g kalmarów
* 1 mątwa
* 1 mała ośmiornica
* 1 cebula
* 500 g ryżu
* 375 ml oleju
* sól, pieprz

Duszona ośmiornica we francuskim stylu

* 1,5 kg ośmiornica
* 10 ząbków czosnku
* 5 cm kawałek imbiru, z grubsza posiekany
* 1 łyżka soli morskiej
* 1/2 filiżanki octu z sherry (1 filiżanka = 250ml)
* 1/3 filiżanki oliwy
* 1/4 filiżanki miodu
* 3 średniej wielkości marchewki
* 3 gałązki selera
* 1 filiżanka oliwy, dodatkowo
* 6 cm kawałek imbiru, pokrojony w plasterki
* 8 cebulek dymek, pokrojonych w ćwiartki
* 1 mały fenkuł, pokrojony wzdłuż na cienkieplasterki
* 150 g boczku, pokrojonego w kostkę
* 1 łyżka soli morskiej
* dodatkowo kilka gałązek tymianku
* 1/4 filiżanki ciemnego cukru
* 1/3 filiżanki czerwonego wina