Zachodni sąsiedzi rozpędzają naszą gospodarkę

0
758
views

JP Morgan podwyższył prognozę średniorocznego PKB za 2010 r. dla Polski do 3,5 proc. z 3,2 proc. W drugim kwartale tego roku oczekuje wzrostu PKB na poziomie 3,6 proc. rok do roku.

W komentarzu analitycy banku wskazali na zaskakująco dobre dane odnoszące się do aktywności przemysłu w naszym kraju. Tłumaczą to tym, że zorientowane na eksport gałęzie przemysłu korzystają na cyklicznym ożywieniu w Niemczech.

Od 20 lat zachodni sąsiedzi są naszym głównym partnerem handlowym, a wartość wymiany handlowej rośnie z każdym rokiem.

W 2008 roku łączne obroty między naszymi krajami przekroczyły 60 miliardów euro. To trzy razy więcej, niż na początku wieku.

Dla Berlina, Polska jest również istotnym partnerem handlowym. Zajmujemy w niemieckich statystykach 13. miejsce pod względem wielkości importu. Wśród krajów, do których nasi zachodni sąsiedzi eksportują swoje towary zajmujemy 10. pozycję.

Jeden z najważniejszych inwestorów

Co szóste euro wydane przez zagraniczne firmy w Polsce pochodzi z Niemiec. W sumie, według szacunków Ministerstwa Gospodarki niemieckie firmy zainwestowały w Polsce do końca ubiegłego roku równowartość około 20 miliardów euro. Tylko Holendrzy mogą pochwalić się większą skalą zaangażowania w Polsce.

Wypada też wspomnieć, że również polskie firmy mogą pochwalić się sukcesami na niemieckim rynku. Według szacunków polskiej ambasady w Berlinie, wysokość naszych inwestycji za Odrą to około 650 milionów euro. Największe polskie inwestycje w Niemczech to:

* PKN Orlen S.A. (przejęcie od BP 494 stacji benzynowych na północy Niemiec)
* Grupa Ciech (przejęcie fabryki sody kalcynowanej w Stassfurcie w Dolnej Saksonii)

Firmy uzupełniają zapasy, wzrośnie sprzedaż
Według JP Morgana dane za drugi kwartał świadczące, iż gospodarka jest prężna wystąpią również w trzecim kwartale. Silnymi motorami wzrostu będzie uzupełnianie zapasów i sprzedaż. Wkład nadwyżki eksportu netto zmniejszy się.

Więcej www.money.pl