Najnowszy sondaż: PO w dół, PiS w górę

0
756
views

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na 45 proc. poparcia, a Prawo i Sprawiedliwość na 29 proc. – wynika z sondażu TNS OBOP dla programu „Forum”.

W porównaniu z badaniem wykonanym miesiąc temu, PO straciła 7 punktów procentowych, a PiS zyskało 4 punkty.

Podstawą procentowania były osoby, które planują wziąć udział w wyborach i wiedzą już na kogo będą głosować.

Na wysokim poziomie utrzymało się poparcie dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, na który głos chciałoby oddać 19 proc. respondentów (spadek o 1 punkt procentowy).

Poniżej progu wyborczego znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe z 3 proc. poparcia (wzrost o 1 punkt procentowy).

Nowością w porównaniu z poprzednimi sondażami wyborczymi jest ujęcie w obecnej analizie ewentualnej partii związanej z Januszem Palikotem. Według TNS OBOP zagłosowałoby na nią 2 proc. wyborców.

W badaniu wyróżniono także Samoobronę, na którą chce głosować 1 proc. respondentów.

TNS OBOP zapytał również badanych „Jakimi trzema najważniejszymi sprawami powinien w trybie pilnym zająć się rząd i parlament?”. Odpowiedzi ukształtowały się następująco: reforma służby zdrowia (59 proc.), zmniejszenie liczby posłów i likwidacja Senatu (37 proc.), reforma finansów publicznych (31 proc.), ułatwienia dla przedsiębiorców (22 proc.), prorodzinna polityka podatkowa (19 proc.), reforma KRUS (18 proc.), in vitro (15 proc.), podatek liniowy (10 proc.), zmiana ustawy aborcyjnej (10 proc.), wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (9 proc.). 6 proc. respondentów wybrało odpowiedź „nie mam zdania”.

Badanie przeprowadzono między 6 i 7 października na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków. Za metodę badawczą przyjęto wywiad telefoniczny (CATI).

źródło informacji: INTERIA.PL