"Gorszący podział w polskim Episkopacie"

0
770
views

74-letni dominikanin o. Ludwik Wiśniewski, legendarny duszpasterz akademicki w czasach PRL, napisał do nuncjusza abp. Celestina Migliore, że polski Episkopat jest rozbity, a połowa duchowieństwa jest zarażona ksenofobią, informuje „Gazeta Wyborcza”.

Opisuje „gorszący podział w polskim Episkopacie”. Popierane są „inicjatywy i dzieła formalnie katolickie, a w rzeczywistości pogańskie, bo jątrzące i dzielące społeczeństwo i Kościół”. Część biskupów publikuje w „Naszym Dzienniku”, w którym „roi się od oszczerstw”. Niektórzy biskupi poparli „nieracjonalny protest” tzw. obrońców krzyża przed Pałacem Prezydenckim, przyczyniając się do rozbicia społeczeństwa. Połowa księży jest „zarażona ksenofobią i nacjonalizmem”, a bardzo wielu kapłanów „zatraciło granice między ewangelią a polityką”.

Zakonnik proponuje więc „wielkie debaty”. Ma nadzieję, że zaczną „przywracać prawdziwą ‚twarz’ Kościołowi”. Miałyby się tym zająć specjalne zespoły pod patronatem któregoś z liczących się biskupów. Chodzi m.in. o zespół „do sprawy wychowania i wykształcenia religijnego dzieci i młodzieży” czy oceniający działalność mediów o. Rydzyka.

(mj)

Więcej na: www.wiadomosci.wp.pl