Szwajcarski Bank Centralny obniżył kurs franka

0
767
views

Ok. 700 tysięcy polskich kredytobiorców znalazło się w bardzo korzystnej sytuacji finansowej. Szwajcarski Bank Centralny wydał decyzję o obniżeniu franka o 7-8%. Już wczoraj wartość franka szwajcarskiego wynosiła 3,52 zł. To doskonała okazja dla wszystkich Polaków, którzy zawarli kredyt w tej właśnie walucie. Od teraz, spłacane przez nich raty ulegną sporej zmianie.

Ze względu na ochronę eksportu szwajcarskich towarów oraz całej gospodarki, bank ustalił minimalny kurs wymiany franka na poziomie 1,2 euro. Zadeklarował również, że będzie stanowczo bronić tego poziomu. W przypadku, gdy kurs franka przekroczy poziom 0,83 euro, bank gotów będzie wyprzedać niezliczone ilości waluty, aby nie dopuścić do tak wysokiej ceny franka, jaką osiągnął on w sierpniu.

Według ekspertów, nie przewiduje się kolejnych, gwałtownych wzrostów kursu franka. Jest on niezwłocznie związany z kursem euro. Przypuszczalnie, jeśli kurs euro będzie wynosić tak, jak dziś 4,23zł – kurs franka może maksymalnie wynieść 0,83×4,23 – czyli ok. 3,52zł. Dzięki tej zależności, z ulgą mogą odetchnąć wszyscy spłacający kredyt we frankach. Wahania kursu euro nie są na tyle duże, aby mogły wpłynąć negatywnie na stabilizację miesięcznych, już teraz mniejszych rat spłacanych kredytów.

Kasia M.