Teatr "Baj Pomorski" rozpoczyna nowy sezon teatralny

0
829
views

Teatr. Makbet na początek sezonu w Teatrze „Baj Pomorski”.
W Teatrze „Baj Pomorski” już od połowy sierpnia trwają intensywne próby do premiery, która mocnym akcentem rozpocznie nowy sezon. Zbigniew Lisowski przygotowuje inscenizację „Makbeta”. Już od 4 września w repertuarze teatru lubiane przedstawienia dla najmłodszych.
Wielką tragedię Szekspira Lisowski czyta jako studium człowieka zarażonego ambicją i żądzą, który ulega najmroczniejszych podszeptom drzemiącym gdzieś na dnie duszy. Dramat bohaterów „Makbeta” interpretuje poprzez teorie jungowskie, szczególnie zwracając uwagę na związek świadomości, podświadomości i nieświadomości. Działanie postaci jawi się wtedy jako proces uwikłany w różne konflikty i zależności, nie do końca uświadamiane, determinowane dodatkowo przez kulturę i struktury społeczne. Trzy wiedźmy szekspirowskie to u Lisowskiego Intuicja, Pragnienie i Rozsądek. One też rozporządzają symbolami ze skarbnicy pamięci zbiorowej ludzkości. Całą rzeczywistość sceniczną organizuje Trickman – przewodnik przedstawienia, który zagłębia się w podświadomość wszystkich bohaterów jak w kolejne kręgi piekła. Przez cały czas przypomina też widzom, że jesteśmy w teatrze, a ten – jak mówił Hamlet – jest zwierciadłem duszy.
Scenografia przedstawienia nasycona jest obrazami Hieronima Boscha i Salvadora Dalego, poddanymi współczesnej artystycznej interpretacji przez Pavla Hubičkę. Piotr Nazaruk napisał muzykę ze sporą dawką ostrego brzmienia i kontrapunktów. Ważnym zabiegiem interpretacyjnym dla spektaklu jest zastosowanie songów w toku akcji scenicznej, rozpisane wielu tekstów na sekwencje muzyczne i wykorzystanie piosnek: "Ty człowiek jesteś" zespołu Lao Che oraz fragmentu "Nie żyję ponad stan" Kazika Staszewskiego. Z tego właśnie utworu pochodzi pytanie, które aktorzy zadają widzom na początku przedstawienia: „Co poczniecie, jeśli okaże się, że Boga nie ma?”
Premiera 17 września (sobota, godz. 18:00).
Do końca roku 2011 na deskach „Baja Pomorskiego” wystawione zostaną jeszcze dwie premiery. "Najmniejszy bal świata" Maliny Prześlugi w reż. Pawła Aignera będzie widowiskiem, w którym współcześni rodzice i dzisiejsze dzieci na pewno zobaczą kilka sytuacji dobrze znanych z codzienności. Królewna Migawka to ten typ małej księżniczki, która nie lubi być posłuszna i sporo kaprysi, ponieważ ma wielką potrzebę niezależności. Nieostrożnie wypowiedziany czar sprawia, że rodzice znikają. Życie bez nich pełne jest jednak trudności, dlatego wyrusza w magiczną podróż, aby ich odzyskać. W tej premierze wystąpi nowy aktor, który od września dołączy do toruńskiego zespołu – Krzysztof Parda. Jeszcze przed końcem roku kameralne przedstawienie dla najmniejszych widzów, już od 1 roku życia do 3 lat, przygotują aktorzy Teatru „Baj Pomorski”: Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska i Mariusz Wójtowicz. Zaproszą dzieci i rodziców do niezwykłej przestrzeni, w której kolor, kształt i dźwięk będą najważniejszymi znakami. Premiera „Przytulaków, czyli entliczka pentliczka” odmieni teatralną kawiarnię, bo właśnie ona będzie miejscem wspólnego spotkania aktorów i najmłodszych widzów.
Na 2012 rok do współpracy zostali zaproszeni Ireneusz Maciejewski i Konrad Dworakowski. W sumie w najbliższym sezonie Teatr „Baj Pomorski” przygotuje 5 premier. Tak widzowie najmniejsi, jak i młodzież oraz dorośli znajdą tu propozycje dla siebie.
Najbliższe miesiące to dla teatru również organizacja dwóch międzynarodowych Festiwali. Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA (22-28 października 2011) będzie można obejrzeć przedstawienia teatrów z Czech, Kanady, Niemiec, Słowacji, Włoch i spektakl polskie. 11 monodramów w wykonaniu aktorów z Polski, Białorusi, Słowacji i Ukrainy złoży się na program 26 Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora (18-20 listopada 2011)
W październiku zakończy się międzynarodowy projekt teatralny „Latający Festiwal – Rodzina i dziecko we współczesnej Europie”. Iwano-Frankowsk (Ukraina) oraz Ostrava (Czechy) to ostatnie miejsca latającego festiwalu, gdzie spotkają się wszyscy partnerzy projektu i zaprezentują przedstawienia, które są owocem dwuletniego programu. Projekt jest efektem współpracy teatrów: Stare Divadlo Nitra, Divadlo Loutek, Ostrava, Kaunas Puppet Theatre, Akademicki Teatr Lalek im. M. Pidgiryanki i Teatru „Baj Pomorski” jako koordynatora. Został on zrealizowany w ramach programu KULTURA 2007-2013 ze środków Komisji Europejskiej oraz Gminy Miasta Toruń. Teatr pozyskał na wszystkie działania partnerów niespełna 260 tyś Euro. Dzięki współpracy narodził się już pomysł kontynuacji projektu w formie pięcioletniego programu z przynajmniej ośmioma teatrami zagranicznymi. W 2012 roku Teatr „Baj Pomorski” będzie składał wniosek do Komisji Europejskiej na jego realizację.
Już od pierwszej niedzieli września w repertuarze teatru przedstawienia dla najmłodszych "Wschód i zachód słonia", "Historia Calineczki" oraz "Słowik". Niezwykła podróż Słoniczki po krainie bananów i kokosów, historia dziewczynki podobnej do elfów oraz orientalny świat chińskiej kultury powstają na scenie za sprawą aktorów i różnych form teatru lalek.

www.teatrdlawas.pl