72. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

0
745
views

W Warszawie pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Matejki odbyła się uroczystość upamiętniająca powstanie Polskiego Państwa Podziemnego.

W obchodach uczestniczyli między innymi przedstawiciele parlamentu z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, wiceprezydent m. st. Warszawy Andrzejem Jakubiakiem, władze samorządowe oraz kombatanci z gen. Zbigniewem Ścibor – Rylskim na czele.

"Po raz kolejny spotykamy się tutaj, żeby czcić pamięć i mówić o Polskim Państwie Podziemnym, o tym fenomenie, z którego Polska jest dumna i znana na całym świecie. Fenomenie, który pokazał, że mimo porażki w kampanii wrześniowej potrafiliśmy tu w Polsce zbudować państwo z władzą uchwałodawczą, legislacją, sądownictwem, po prostu Państwo Polskie." – stwierdził marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podczas przemówienia.

"Istnienie podziemnego państwa było bardzo ważne dla morale i świadomości Polaków." – powiedział wiceprezydent Warszawy i dodając na koniec – "Państwo Podziemne organizując życie na okupowanych terenach, uczyło biernego i czynnego oporu wobec okupanta, dawało nawet namiastkę życia kulturalnego i utworzyło podziemne szkolnictwo. Jak ważna dla przywódców Polskiego Państwa Podziemnego była troska o edukację i patriotyczne wychowanie młodego pokolenia, najlepiej świadczy fakt, że w dniu utworzenia Służby Zwycięstwu Polski powołano też Szare Szeregi."

Początek uroczystości rozpoczął się od modlitwy za poległych i zmarłych żołnierzy AK w Katedrze Polowej przy ul. Długiej. Następnie kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali hołd gen. Stefanowi Grotowi-Roweckiemu, dowódczy AK, pod jego pomnikiem przy ul. Chopina.

Katarzyna Mazuruk