Bydgoszcz: Światowy Dzień AIDS

0
691
views

AIDS jest zespołem nabytego niedoboru odporności wywołanym przez wirus HIV. Rocznie powoduje śmierć 2 mln osób. Do zakażenia może dojść w czasie stosunków płciowych, w czasie transfuzji krwi, dializy bądź przeszczepu.

W naszym województwie od czasu wykrycia choroby w 1985 roku wirusem HIV zakażonych zostało 604 osób, 165 zachorowało na AIDS, a 81 z tego powodu zmarło.

Niepokojące jest, że w samym roku 2011 od stycznia do czerwca zanotowano 26 zakażeń, czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem w analogicznym okresie.

Dzisiaj na Starym Rynku Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA prowadzić będzie kampanie informacyjną dotyczącą HIV i AIDS. Także członkowie Ruchu Poparcia Młodych będą próbowali zwiększyć świadomość młodych osób w tej tematyce rozdając na ulicach Bydgoszczy materiały informacyjne.

Informacje na temat AIDS oraz bezpłatną anonimową diagnostykę HIV przeprowadza w wybrane dni miesiąca Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy ulicy Kujawskiej 4.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu – 52 3730164.