Punkty karne dla kierowców są beprawne

0
614
views

Sędziowie: To narusza konstytucję. Jednoczesne karanie punktami karnymi i mandatem za popełnione wykroczenie może naruszać konstytucję – gazetaprawna.pl cytuje stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Waldemar Żurek tłumaczy, że prawo zakazuje podwójnego karania. Zdaniem sędziów z KRS punkty karne grożą utratą prawa jazdy i są pierwszą karą, a grzywna to jej powtórka. Swoje stanowisko rada przedstawiła Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Jednak w opinii prof. Piotra Winczorka, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego, mandat i punkty nakładane na kierowców jednocześnie mogą dalej funkcjonować, bo to jedna kara – tyle, że składająca się z dwóch części.Nie przekonuje to KRS, która wskazuje jeszcze jedną nieprawidłowość. Chodzi o tymczasowe punkty karne, które kierowca otrzymuje w momencie, kiedy odmawia przyjęcia mandatu i decyduje się na rozprawę sądową.

Kierowca dostaje pewną dolegliwość i figuruje w rejestrach, zanim uprawomocni się orzeczenie w jego sprawie – uważa Waldemar Żurek.

AJ

Źródło: gazetaprawna