joga, masaz na bole glowy i na migrene

0
1465
views

Jak zachować się podczas napadu migreny? Przede wszystkim należy znaleźć sobie miejsce chroniące przed nadmiernym hałasem i światłem. Pokój, w którym będziemy odpoczywać, powinien umożliwić nam pełne rozluźnienie i zrelaksowanie. Zaleca się owinięcie bandażem czoła, skroni i oczu, aby zmniejszyć napięcie w głowie. Istnieje specjalny zestaw ćwiczeń jogi, który można zastosować w napadzie migrenowym. Ćwiczenia jogi warto wykonywać z bandażem lub opaską na oczy, chroniącą przed światłem.

Joga na bóle głowy i na migrenę

Svastikasana – należy usiąść w siadzie skrzyżnym z pośladkami na złożeniach koca. Na wdech wyciągamy kręgosłup a na wydech robimy skłon do przodu i opieramy czoło i łokcie na krześle. Należy pamiętać, że tułów powinien być delikatnie wydłużony a głowa wygodnie oparta. Trzeba zostać w tej pozycji około 5 minut. Przy każdym wdechu należy zmienić skrzyżowanie nóg. Pozycja ta działa wyciszająco i regenrująco, poprawia krążenie krwi w okolicy lędźwiowej i jamie brzusznej.

Viparitakarani – przy ścianie należy ułożyć dwa, trzy złożone koce i położyć się na plecach z pośladkami jak najbliżej ściany (koce powinny znajdować się pod pośladkami i częścią pleców), a głowa i braki muszą leżeć na ziemi. Mostek leży wyżej niż szyja, aby rozluźnić przeponę i szeroko otworzyć klatkę piersiową. Nogi należy opierać o ścianę a ręce położyć luźno po bokach tułowia. Należy położyć poduszkę pod głowę. Jeśli ta pozycja jest wygodna, należy w niej leżeć i rozluźniać cale ciało, zwłaszcza brzuch i głowę. Następnie należy rozszerzyć nogi na bok i pozwolić, aby stopy opadły jak najbardziej do ziemi.
Pozycja ta pomaga w bólach migrenowych, jest polecana kobietom w ciąży.

Siavasana – ta pozycja nazywana jest inaczej pozycją trupa. To bardzo dobry sposób na migrenę. Polega na leżeniu płasko na ziemi. Pod głową należy umieścić koc, drugi koc może znajdować się pod klatką piersiową. Trzeba rękami wyciągnąć pośladki na bok i w stronę pięć, następnie powoli wyprostować nogi, rozluźnić je i opuścić stopy na bok. Warto pamiętać, aby oczy były zamknięte i zasłonięte ciemną chustą. Ręce powinny spoczywać luźno po obu stronach ciała, plecy muszą być wyprostowane. Należy starać się maksymalnie odprężyć skórę na czole, policzkach, ustach, rękach , pośladkach i udach.

Trzeba odprężyć wszystkie mięśnie, przede wszystkim mięśnie twarzy oraz utrzymać nieruchome oczy. Oddech w tej pozycji powinien być delikatny, cichy i subtelny. Osoby wykonujące to ćwiczenie pierwszy raz, napotkają wiele trudności, zanim ciało uciszy się, a umysł odpręży. Nie należy się zniechęcać, ale starać się wykonywać to ćwiczenie regularnie.

Poza ćwiczeniami jogi, domowe sposoby na migrenę to także picie naparów ziołowych (np. z kozłka lekarskiego), stosowanie aromatoterapii, regularne picie magnezu oraz masaże na migrenę. Dzięki naturalnym sposobom, można nauczyć się, jak leczyć migrenę bez zażywania leków przeciwbólowych.

http://abcmigrena.pl/joga-na-migrene