Wyniki Sanepidu: Sól drogowa nie jest szkodliwa

0
728
views

Nie wycofają ze sklepów jedzenia. Wielkopolski Państwowy Inspektorat Sanitarny po przebadaniu próbek peklosoli poinformował, że mieszczą się one w obowiązujących normach – donosi Tok FM.

Andrzej Trybusz, wojewódzki inspektor sanitarny w Poznaniu mówi, że nie ma zagrożenia życia i zdrowia ludzi, którzy zjedzą taką sól. Dlatego produkty, które ją zawierają nie zostaną wycofywane ze sklepowych półek. Producenci jedzenia nie mogą jednak nadal jej stosować.W dwóch badanych próbkach soli przemysłowej zawartość żelaza cynku wyniosła od 2 do 18 proc. przy dopuszczalnej normie 20 proc.

W badanej soli nie stwierdzono arsenu i ołowiu, a zawartość rtęci, kadmu i miedzi była śladowa – dodaje stacja. Przedstawiciele sanepidu stwierdzili, że w próbkach było zbyt dużo siarczanów (2,1 proc.) jednak sól morska może mieć ich aż 6 proc., a polecana jest jako zdrowa.

Źródło: tokfm

 

Czesi bez polskiej soli

Minister rolnictwa Czech ogłosił na konferencji prasowej wstrzymanie importu soli spożywczej z Polski. Są to środki ostrożności powzięte przez naszych sąsiadów na wypadek, gdyby sprzedawana sól przemysłowa okazała się szkodliwa dla zdrowia.

Republika Czeska oświadcza, że ma niewystarczającą ilość informacji o polskich firmach, które użyły soli technicznej oraz o produktach, w jakich może się ona znajdować. W związku z tym wstrzymano wprowadzanie do sprzedaży pakowanej soli spożywczej z Polski. Zakaz ten będzie obowiązywał do czasu wykazania jej nieszkodliwości dla zdrowia.

Jak poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny i Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu, sól tam badana okazała się niegroźna. Jednak w związku z pierwotnym jej przeznaczeniem oraz sposobem przechowywania nie może być ona sprzedawana jako sól spożywcza.

Portal tvn24 podaje, że proceder handlu niejadalnym odpadem produkcyjnym mógł trwać nawet od kilku lat. A sama sól trafiała do wielu firm, skąd w innych produktach sprzedawana była w sklepach w całej Polsce.
Mimo to czeski minister rolnictwa podkreślił, że państwo nie planuje wstrzymania importu artykułów spożywczych z Polski.

M.Rainka