Cyfrowa telewizja naziemna coraz bliżej.

0
1338
views

Jednym z najważniejszych projektów w sferze publicznej w Polsce jest cyfryzacja telewizji naziemnej. Do dnia 31 lipca 2013 roku sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy.

Oznacza to, że najpóźniej do tego dnia muszą zostać wyłączone wszystkie nadajniki analogowe.

Co to oznacza dla typowego gospodarstwa domowego? Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju posiadanego obecnie odbiornika telewizyjnego. Telewizory starego typu, czyli na przykład kineskopowe, są przystosowane jedynie do odbioru sygnału analogowego, tak ,więc z dniem wyłączenia nadajników analogowych staną się praktycznie bezużyteczne. Jest jednak dla nich pewna nadzieja, choć wiąże się to z pewnymi nakładami finansowymi – o tym jednak za chwilę.

Jeżeli jednak posiadamy telewizor zakupiony stosunkowo niedawno, na przykład LCD lub plazmowy,  na pewno jest on wyposażony w dekoder sygnału cyfrowego. Oznacza to, że jest  gotowy do odbioru telewizji cyfrowej i nic nie musimy więcej w tej sprawie robić. Czekamy po prostu na większą ilość kanałów w lepszej jakości.

Dochodzimy tutaj do istotnej kwestii technicznej, jak sprawdzić czy nasz telewizor umożliwia oglądanie cyfrowych kanałów, a jeśli nie, to co należy zrobić, by jednak nie ponosić wydatków związanych z zakupem nowego TV. Otóż, by korzystać z programów nadawanych cyfrowo, nasz telewizor musi być wyposażony w dekoder MPEG-4 H.264/AVC. Dla pewności najlepiej oczywiście sprawdzić to w instrukcji naszego telewizora.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy posiadamy telewizor bez owego dekodera, a nie stać nas na wymianę odbiornika? W cenie około 200 – 250 zł możemy zakupić dodatkowe urządzenie zapewniające nam odbiór sygnału cyfrowego (tzw. Set-top-box – STB). Gdy jeszcze bardziej chcemy ograniczyć koszty, możemy zakupić specjalną kartę do komputera w cenie poniżej 200 zł. Gdy zdecydowaliśmy się na korzystanie ze starego telewizora i zakupiliśmy STB, wystarczy owo urządzenie podłączyć do telewizora oraz anteny i już jesteśmy gotowi do oglądania cyfrowej telewizji. Niestety, jest też pewien minus tego rozwiązania, nie będziemy mogli bowiem korzystać z dodatkowych usług oferowanych przez telewizję cyfrową oraz nie będziemy mogli oglądać kanałów w jakości HD (High Definition).

Czy są, więc jakieś plus telewizji cyfrowej, czy jest to jedynie fanaberia powodująca dodatkowe wydatki? Podstawową zaletą telewizji cyfrowej jest lepsza jakość odbieranego programu, niezależnie, czy mówimy tu o jakości SD, czy HD. Jestem pewien, że każdy zna przypadki zakłóceń („śnieg” na ekranie), odbić i innych niepożądanych efektów podczas oglądania telewizji. Telewizja cyfrowa eliminuje to zjawisko, ponieważ jeśli znajdujemy się w zasięgu nadajnika, to dociera do nas sygnał w zawsze takiej samej jakości – czyli albo mamy obraz idealny albo w ogóle.

Ze względu na specyfikę nadawanego sygnału telewizja cyfrowa zajmuje mniejsze pasmo częstotliwości oraz umożliwia nadawanie większej ilości kanałów.

Jeżeli posiadamy natomiast odpowiedni telewizor, będziemy mogli cieszyć się obrazem w jakości HD oraz dźwiękiem przestrzennym. Dodatkowo uzyskamy dostęp do innych usług, takich jak, na przykład „wideo na żądanie” – VOD, czy też inne ścieżki językowe dla filmów, bądź napisy.

Podsumowując, z punktu widzenia użytkownika, cyfryzacja sygnału telewizyjnego to całkiem fajna sprawa, choć z pełni jej możliwości będziemy mogli skorzystać dopiero w momencie posiadania odpowiedniego telewizora.

Bardzo dobrym źródłem wiedzy o czekających nas zmianach w sposobie nadawania sygnału telewizyjnego jest strona internetowa przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, dostępna pod adresem: http://cyfryzacja.gov.pl.

Jak wynika z udostępnionych na niej danych sygnał telewizji cyfrowej jest już dostępny w Zduńskiej Woli, a wyłączenie nadajników analogowych nastąpi 20 maja 2013 roku.

DN