Koniec z szarością, czas na kolor!

0
739
views

Kujawy. Niewielka wieś 15km od Włocławka. To właśnie tutaj, w Mursku, mieszkańcy uczą się jak wykorzystywać kolor, jak dzięki niemu upiększać swoją okolice.

Z jakim obrazem kojarzy nam się typowe polskie osiedle? Nie ma się co oszukiwać, nie jest to na pewno szczyt poczucia estetyki. Zaczynając od bloków w bladych, wyblakłych kolorach przez place zabaw, wiaty przystankowe a kończąc na barierkach i koszach na śmieci. Skutek? Wszystko wieje szarzyzną i chaotycznością barw. Na wsiach nie jest inaczej. Domy, płoty, przystanki, ławki – wszystko malowane bez żadnej kolorystycznej harmonii, pełna dowolność która często prowadzi do tandety. I pomyśleć, że kiedyś np. na polskiej wsi tradycja kolorystyczna odgrywała bardzo dużą rolę. Przykładowo drewniana, małopolska, uzdrowiskowa architektura malowana była na zielenie i brązy, a chałupy na Mazowszu – na niebiesko. Każdy region kraju miał swój unikalny, związany z historią i obyczajami, system barw i zdobień. Niepielęgnowanie tych tradycji sprawiło, że powoli zanikały. Wieś oglądając się na miasto zaczęła czerpać właśnie z miasta „trendy” kolorystyczne. A teraz wyobraźmy sobie typowe tym razem greckie miasteczko. Czy od razu nie stają nam przed oczyma białe murowane domki z niebieskimi dachami, płotami i drzwiami? To właśnie jest kolorystyczna tradycja.

Czy tu nad Wisłą musimy być zdani na chaos i tandetę? Okazuje się, że niekoniecznie.

Kujawy. Niewielka wieś 15km od Włocławka. To właśnie tutaj, w Mursku, trwa bezprecedensowe przedsięwzięcie. Przez miesiąc trwania warsztatów (od 20.04 do 19.05) mieszkańcy uczą się jak wykorzystywać kolor, jak dzięki niemu upiększać swoją okolice. Ale to tylko mała część projektu „Mursk/Ładne w kolorze” tworzonego przez Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" oraz Fundację „Ari Ari”. Podczas warsztatów we wsiach Mursk oraz Ładne dzieci i dorośli mieszkańcy wybiorą kolor wsi. Będzie to wynik wielu analiz – mody kolorystycznej, tradycji kolorystycznych regionu, zdjęć satelitarnych, map, rocznych amplitud temperatur.

Rezultat? Finałem akcji będzie wspólne malowanie wsi na wybrany kolor (zestaw kolorystyczny). Pomalowana zostanie zarówno przestrzeń prywatna (każdy we własnym zakresie) jak i przestrzeń społeczna, stworzona w wyniku wspólnego projektu . We wsi powstaną 3 wiaty przystankowe, ławki, tablice, plac zabaw, kosze na śmieci – wszystko w kolorze wsi, w nowoczesnej konwencji architektonicznej nawiązującej do regionalnej stylistyki. Wszystko będzie się odbywać pod okiem architekta Artura Goska oraz autorów i projektu: Edyty Ołdak ze Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie" oraz Longina Graczyka i Moniki Maciejewskiej z Fundacji Ari Ari.
Z niecierpliwością czekamy na finał akcji.

 

Sebastian Klauziński