Spektakl, który otworzy twoją intymność…Borowski, Rillke, Tetmajer

0
870
views

Już niebawem, 28 lipca, serce Stada Ogierów w Bogusławicach, czyli urokliwy park przed zabytkowym dworkiem, zamieni się w scenę spektaklu „Salome”. Autorem tego wydarzenia kulturalnego jest Krzysztof Kamiński, aktor, artysta, bard. „Salome” to miłosny klimat w recytowanych oryginalnym, szorstkim, męskim głosem wierszach Tadeusza Borowskiego, Rainera Marii Rilke oraz Kazimierza Przerwy Tetmajera. Po raz pierwszy przedstawienie wzbogaci swoim talentem, urokiem i nietuzinkową urodą Grażyna Szapołowska. A bogusławicki park po zmroku na czas spektaklu stanie się magicznym miejscem interakcji artysty z widzami. Odegrane przez Krzysztofa Kamińskiego sceny zostaną wzbogacone fotografiami, grą świateł, tłem muzycznym autorstwa znanego kompozytora, Michała Lorenca oraz po raz pierwszy sztuką audiowizualną w wykonaniu Piotra Makowca.

„Salome” pokazywałem już w całej Polsce. Ostatnio w Krakowie i w Kazimierzu, ale na to, żeby wybrać taką scenerię jak ta w Stadzie Ogierów w Bogusławicach jeszcze nie wpadłem. Tutaj można stworzyć niezwykle intymną atmosferę, jeszcze bardziej uwieść i oczarować widza, tym bardziej, że spektakl uświetni swoim występem pani Grażyna Szapołowska. Dlatego nie zastanawiałem się ani chwili, kiedy otrzymałem propozycję wystąpienia tutaj w Stadzie” – mówi Krzysztof Kamiński.

To, że spektakl „Salome” świetnie pasuje do Stada jest niezaprzeczalne, ponieważ jest to miejsce romantyczne, z duszą i bogatą przeszłością. Historia stadniny sięga bowiem 1915 roku. Wtedy władze austriackie zgrupowały w piotrkowskich koszarach około 170 ogierów pochodzących ze zlikwidowanych stad w Kołomyi i Olchowicach. Komendantem Stada został wówczas major Albin Kajetanowicz. Natomiast Państwowe Stado Ogierów w Bogusławicach zostało założone w 1921 r., w starym majątku biskupów kujawskich, który powstał z nadań królewskich w 1215 roku.
Spektaklowi „Salome” będzie towarzyszyła wystawa fotografii Krzysztofa Pawelca zatytułowana „Reinkarnacja”.