Prześwietlić odzyskane nieruchomości

0
719
views

Posłowie Ruchu Palikota powołują zespół, który zamierza zbadać teczki nieruchomości odzyskanych przez przedwojennych właścicieli – informuje Gazeta Wyborcza.

Ruch Palikota zamierza rozliczyć kilkanaście lat zwrotów, które prowadził stołeczny ratusz. Powstała lista teczek z nieruchomościami, co do odzyskania których RP ma wątpliwości. Znajdują się w niej m.in. akta kamienicy przy Noakowskiego, do której roszczenia odziedziczył mąż prezydent Warszawy. „To jeden z przypadków, który budził duże emocje, także co do poprawności samych roszczeń. Nie mamy żadnych pretensji do męża pani prezydent. Chodzi o pracę urzędników odpowiedzialnych za reprywatyzację w mieście” – tłumaczy Jerzy Budzyn, radny warszawskiego Ruchu Palikota.

Posłowie chcą również zbadać lokal po Krytyce Politycznej w kamienicy szykowanej do zwrotu oraz hotel Polonia, który w latach 90 został sprzedany przez miasto wraz z hotelarską spółką Syrena. Poza tym są zainteresowani teczkami m.in. zwrotu parkingu przy pałacu Branickich przy Podwalu, skwerów przy Szarej i Chopina oraz działki przy Szucha.

Ruch Palikota proponuje autorski projekt. Jarosław Jóźwiak, wicedyrektor gabinetu prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz radzi, by posłowie udzielili raczej wsparcia klubowi PO, który pracuje nad prawem znoszącym skutki dekretu Bieruta z 1945 r. „Mam poważne wątpliwości, czy posłowie mogą tak dalece wkraczać w kompetencje samorządu. (…) Jeśli Ruch Palikota tak mocno interesuje się problemem stołecznej reprywatyzacji, proponuję, by posłowie udzielili wsparcia klubowi PO” – zachęca Jóźwiak.

Źródło: Gazeta Wyborcza