MF o rynku pożyczek pozabankowych

0
880
views

Ministerstwo Finansów planuje stworzenie rejestru firm pożyczkowych. MF chce także dać nowe uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego, oraz zwiększyć wysokość kar za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia.

Ministerstwo rozważa także wprowadzenie limitu maksymalnego kosztu kredytu, jaki będzie ponosiła osoba, która skorzysta z pożyczki lub kredytu bankowego.

 

Dzięki nowym uprawnieniom, które planuje się wprowadzić do realizacji, Komisja Nadzoru Finansowego mogłaby zwiększyć kontrolę nad parabankami. KNF mogłaby na przykład wzywać podmiot, który podejrzany jest o prowadzenie działalności bankowej (przy równoczesnym nie posiadaniu na jej prowadzenie zezwolenia) i zażądać dostarczenia informacji o prowadzonej działalności. Jeśli okaże się, że podmiot działa nielegalnie i przyjmuje depozyty bez zezwolenia, Komisja Nadzoru Finansowego mogłaby składać zawiadomienia do prokuratury.

 

Ministerstwo Finansów planuje także zwiększenie kar dla nielegalnie działających parabanków. Proponowany wymiar to pięć lat więzienia i dziesięć milionów złotych kary (obecnie trzy lata i pięć milionów zł kary.

 

Wprowadzenie proponowanych zmian z jednej strony zwiększy bezpieczeństwo konsumentów, ale z drugiej utrudni możliwość wchodzenia na rynek przez małe firmy. Nowe przepisy mogą skutecznie wyeliminować z rynku nieuczciwe firmy.

 

Michał Lisiak