11-15 września – Chóry z całego świata w Toruniu

0
807
views

18 chórów z Europy i świata usłyszeć będzie można w Toruniu podczas I Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika. Na inaugurację „Harnasie” w wykonaniu m. in. Kapeli Sebastiana Karpiela – Bułecki.

Zespoły z Meksyku, Korei Południowej, Danii, Rosji, Łotwy, Czech, Niemiec i Polski wezmą udział w I edycji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. Festiwal odbywać się będzie w dniach 11-15 września i obejmie swoim zasięgiem nie tylko Toruń, ale także kilka okolicznych miejscowości. To pierwsze w regionie tak duże wydarzenie poświęcone muzyce chóralnej.

Muzyka sfer
Nazwa festiwalu (Przez Muzykę do Gwiazd) nawiązuje do kopernikańskich tradycji Torunia, co w tym roku ma szczególne znaczenie, gdyż obchodzimy okrągłe rocznice urodzin i śmierci astronoma. Na kilkudniową imprezę złożą się przesłuchania konkursowe, koncerty oraz warsztaty. Goście festiwalu będą walczyć o Grand Prix oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta, nagrodę za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora, a także złote, srebrne i brązowe dyplomy oraz nagrodę publiczności. Wykonawcy reprezentować będą różne gatunki muzyczne, m.in. pop, jazz i muzykę sakralną i zmierzą się w kilku kategoriach. Artystów oceniać będzie pięcioosobowe międzynarodowe jury. Przesłuchania odbywać się będą w Dworze Artusa i są otwarte dla publiczności. Organizatorzy przewidzieli również pozakonkursowe konsultacje zespołów z jurorami, którzy w szczegółowy sposób przeanalizują występy. Zaplanowano też warsztaty z emisji głosu prowadzone przez eksperta w tej dziedzinie oraz dyrygenta, prof. Krzysztofa Szydzisza.

Harnasie i kapela Sebastiana Karpiela Bułecki na inaugurację
Nie tylko Dwór Artusa rozbrzmiewać będzie muzyką chóralną. Zespoły, które przyjadą na festiwal, będą miały możliwość zaprezentowania się także w plenerach i salach Torunia (m.in. w kościołach) oraz w Lubiczu, Chełmży i Chełmnie. Te koncerty odbywać się będą przez cały festiwal. Wystarczy dobrze nasłuchiwać. Warto zwrócić uwagę na dwa ważne wydarzenia festiwalowe poświęcone muzyce polskiej. Na inaugurację, 11 września, w Kościele Akademickim zaprezentowana zostanie wersja koncertowa baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego. Wykonawcami będą: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Astrolabium, a także Kapela Sebastiana Karpiela Bułecki, znanego z zespołu Zakopower. Koncert poprowadzi Tomasz Tokarczyk z Opery Krakowskiej. Polski repertuar a capella zaprezentuje następnego dnia w tym samym miejscu Polski Chór Kameralny ScholaCantorum Gedanensis. Zanim to jednak nastąpi, przed starszymi kolegami zaśpiewa Chór Dziewczęcy Cantabile z Olsztyna. Zespół jest tegorocznym laureatem najważniejszego polskiego konkursu chóralnego Legnica Cantat. Wieczorny koncert poprzedzi popołudniowa parada chórów ulicami starówki.

Sobotnia ceremonia wręczenia nagród
14 września w Centrum Targowym Park odbędzie się ostateczna rywalizacja o Grand Prix festiwalu. Wystąpią najlepsi z najlepszych, a gdy już zostaną ocenieni, wręczone zostaną nagrody i odbędzie się ceremonia zamknięcia festiwalu. Nie znaczy to jednak, że artyści od razu rozjadą się do swoich domów. Ostatnie koncerty zaplanowano jeszcze na 15 września.

Inicjatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyki Chóralnej Astrolabium. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Fundacją Interkultur z Niemiec, zajmującą się promocją chóralistyki m.in. poprzez organizację licznych festiwali na świecie.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny. Szczegóły na stronie www.pmaa.pl