Nowa rządowa propozycja dla rodzin 3+2.

0
684
views

Rzad ciągle wiele obiecuje dla zachęcenia polskich rodzin do powiększania rodzin i tworzenia struktur rodzin wielodzietnych (co najmniej 2+3), ale jak na razie są to propozycje mało wymierne dal tych rodzin finansowo.

Ale jest szansa, że przygotowywane właśnie zmiany w ordynacji podatkowej w końcu to zmienią.

Pierwszy z wariantów zmian zakłada całkowite zwolnienie z podatku dochodowego rodzin wielodzietnych ( a więc co najmniej z trójka dzieci). o ile nie przekroczą pierwszego progu podatkowego, a wiec ich roczny dochód nie może przewyższyć kwoty 85.828,zł.  Drugi wariant przewiduje wprowadzenie kwoty wolnej od podatku odwrotnie proporcjonalnej w stosunku do dochodów.

A więc im wyższy dochód tym mniejsza kwota wolna. Obecnie kwota wolna od podatku jest jednakowa dla wszystkich , bez względu na osiągane dochody.
Wbrew pozorom takie rozwiązania nie obciążyłyby za bardzo budżętu, gdyż z punktu widzenia fiskusa takich rodzin jest stosunkowo niewiele i z reguły osiągają one niskie dochody i korzystajćc z obecnie dostępnych ulg z reguły  płacą i tak niewielkie podatki.

Cóż, może z punktu widzenia fiskusa to niewielkie straty,  ale dla rodzi z dziećmi z pewnością zysk z zaoszczędzonych podatków byłby w końcu wymierny. A wiec oby nie skończyło się tak jak zwykle tylko na propozycjach.

 

 

ZielonyDziennik.pl, Marlena Szulgacz