RPP: stopy procentowe jednak bez zmian

0
746
views

Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła na dotychczasowym poziomie stopy procentowe. Główna stopa – referencyjna – nadal będzie wynosić 2,00 proc. Analitycy spodziewali się obniżki stopy referencyjnej o 25 punktów bazowych do 1,75 proc.

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych oznacza także, że stopa lombardowa pozostanie na poziomie 3 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa – 1 proc. w skali rocznej, a stopa redyskonta weksli – 2,25 proc.

Stopy procentowe ostatnio zostały obniżone w październiku. Wówczas Rada Polityki Pieniężnej ścięła stopę referencyjną o 50 punktów bazowych – do poziomu 2,00 proc.

Bartosz Kurek z Lion’s Banku przyznaje, że decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu bez zmian poziomu stóp procentowych jest zaskoczeniem. Jak jednak przypomina, obecny poziom stóp procentowych jest najniższy w historii.

"Ci, którzy zadłużyli się w złotym mogą się dziś cieszyć znacznie niższą ratą niż przed dwoma laty, gdy aktualny cykl obniżek stóp został zapoczątkowany" – podkreśla Bartosz Turek. Według jego wyliczeń dla kredytu hipotecznego w kwocie 300 tys. zł zaciągniętego na 25 lat np. w sierpniu 2012 r., kiedy przeciętna marża kredytowa wynosiła 1,5% (dziś jest to już około 1,8 – 1,9%), rata wynosiła 2046 zł. "Dziś oprocentowanie długu zmalało niemal o połowę (z około 6,6% do 3,5%), a wraz z nim rata modelowego kredytu zmalałaby do 1492 zł, a więc aż o 554 zł" – wyjaśnia ekspert Lion’s Banku

Co istotne dla kredytobiorców, kolejne miesiące powinny przynieść jeszcze większą ulgę kredytobiorcy zadłużonemu w polskiej walucie. "Jak wynika z kontraktów terminowych na stopę procentową, WIBOR 3M może jeszcze spaść do poziomu 1,49% (w perspektywie 6 miesięcy)" – komentuje Bartosz Kurek.

 

 

Źródło: Media