Sezon na jesienne mandaty za zalegające liście

0
716
views

Jesień charakteryzuje się tym, że z drzew spadają liście, natomiast każdy właściciel przylegającej do chodnika posesji ma obowiązek ich sprzątnięcia. Z racji tego, że liście spadają jesienią notorycznie, musimy je sprzątać regularnie, albo za ich zaleganie możemy zapłacić mandat.

Głównym powodem możliwości dostania kary w postaci mandatu do 500 zł, oraz grzywny jest niebezpieczeństwo dla przechodniów, którzy na liściach mogą się poślizgnąć i doznać urazów. Jeśli takie zdarzenie miałoby miejsce przed naszym domem oprócz mandatu osoba poszkodowana ma prawo starać się przed sądem o zadośćuczynienie i pokrycie kosztów leczenia.

Niemniej musimy pamiętać, aby sprzątać liście według zasad, a mianowicie zebrać je do worków i oddać podczas wywożenia śmieci. W żadnym wypadku nie możemy ich spalać, ponieważ grozi nam za to mandat, grzywna, a nawet areszt, gdyż palenie liści podobnie jak wypalanie traw jest prawnie zabronione.

Jeśli chcemy uniknąć podczas tegorocznej jesieni niepotrzebnych wydatków wynikających z mandatów za nieprawne pozbywanie się liści z posesji lub nie sprzątanie ich w ogóle, to jest ten czas, aby podjąć odpowiednie kroki.

 

Wiadomości