Z pożytkiem dla portfela i środowiska

0
733
views

Pro-ekologiczne ruchy stają się coraz bardziej modne na całym świecie i Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem. Pomimo rosnącej eko-świadomości, nadal niewielu Polaków wie, jak wielki wpływ mogą mieć, zdawałoby się, zupełnie prozaiczne rzeczy, na stan środowiska naturalnego.

Innymi słowy, z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie przyjąć do świadomości, że nasze codzienne decyzje mogą znacznie przyczynić się do poprawy stanu przyrody. Niestety, ciężko określić, skąd wynika ta niewiedza.

Choć zdawałoby się, że świadomość ekologiczna jest w naszym kraju powszechna, wciąż niewielu Polaków jest w stanie podjąć działania, które przyniosłyby wymierny efekt w postaci zmniejszenia emisji trujących substancji do atmosfery. Dodatkowo, choć badania wskazują na to, że nasi rodacy faktycznie przejmują się stanem środowiska naturalnego, to jednak brak im woli, by tego rodzaju działania wprowadzać w życie, szczególnie, jeśli wiąże się to ze wzrostem kosztów.

Zielona energia odciąża portfel

Ponad 60 procent respondentów, którzy brali udział w badaniu RWE Polska dotyczącym polskiego rynku energetycznego (tutaj pełny raport) twierdzi, że zdecydowanie popiera użycie przyjaznych środowisku technologii w swoim domu. Mamy, co prawda, świadomość, jak bardzo destrukcyjny może być wpływ tradycyjnych źródeł energii na środowisko naturalne, ale wszystko rozbija się o koszt energii elektrycznej. Przykładowo, zdecydowana większość respondentów nie zdecydowałaby się na wyższą cenę energii, nawet jeśli miałoby się to przysłużyć środowisku naturalnemu.

Choć pytanie zostało zadane czysto teoretycznie, pokazuje to pewien trend – Polacy nadal są narodem średniozamożnym, a co za tym idzie, najbardziej liczy się dla nich cena, jaką muszą zapłacić za kilowat energii. Można to krótko skwitować słowami – niezależnie od tego, skąd pochodzi energia, ważne, aby była tania. W świetle tych wyników ciekawostką jest jednak fakt, że stosowanie "zielonych" źródeł energii może tak naprawdę odciążyć portfel. Jako przykład weźmy źródła energii odnawialnej, takie jak woda czy wiatr. Owszem, musimy doliczyć koszt zamontowania urządzenia, które będzie przesyłać energię, ale tego rodzaju inwestycja zwraca się bardzo szybko.

Czysta energia dla Ziemi

Konwencjonalne źródła energii zmniejszają się z roku na rok. Dzięki technologiom, które pozwalają na wykorzystanie źródeł energii odnawialnej, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również pozwalamy do pewnego stopnia, mówiąc kolokwialnie, odetchnąć środowisku. Używając ich, znacznie zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska, a także redukujemy ilość odpadów, które są nieodłącznym elementem używania konwencjonalnych źródeł energii. Nie zapominajmy również o tym, że używanie odnawialnych źródeł energii nie jest w żaden sposób uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi. Jest to duży atut, w porównaniu, na przykład, z opalanymi węglem ciepłowniami.