Jak zarabiać na swojej pasji

0
722
views

Praca w korporacji, która do niedawna była uważana za symbol sukcesu, powoli przestaje być obiektem pożądania młodych ludzi. Pokolenie współczesnych 30 latków, zamiast miesiącami przeglądać oferty pracy, bierze sprawy w swoje ręce i zakłada własną działalność gospodarczą. Możliwość korzystania z funduszy unijnych oraz rosnący popyt na lokalne, unikatowe produkty i usługi powoduje, że coraz więcej ludzi zamiast pracy na etacie wybiera realizację pasji i marzeń.

Od marzenia do własnej firmy

Osoby, którym udało się połączyć pracę z pasją, przyznają, że aby założyć własną działalność, trzeba być cierpliwym, zdeterminowanym i konsekwentnie realizować swój pomysł. Manufaktura czekolady, produkcja cukierków, sklep z biżuterią z modeliny lub filcu – to tylko niektóre przykłady, w jaki sposób można zarabiać na swoich zainteresowaniach. Praca na etacie daje nam spokój i stabilizację, z pewnością jednak nie przyniesie tyle satysfakcji, co stworzona od podstaw firma. Pamiętajmy przy tym, że ryzyko jest nieodłącznym elementem prowadzenia własnego biznesu. Z drugiej strony osoby, które zdecydowały się na samozatrudnienie przyznają, że każda nieprzespana z powodu zmartwień o przyszłość firmy noc jest warta tego, aby robić w życiu coś, co się kocha.

Własna działalność krok po kroku

Jeśli już wiemy, czym się będzie zajmować nasza firma, przyszedł czas na dopełnienie wszelkich formalności. Na początek należy zarejestrować własną działalność. Koszty rejestracji są niewielkie, a procedura przebiega dość sprawnie i szybko. Na tym etapie warto dowiedzieć się, czy firma, którą chcemy założyć, nie będzie wymagała posiadania przez nas dodatkowych uprawnień i koncesji.

 

Jest to szczególnie istotne w przypadku branży spożywczej i gastronomicznej. Następnym krokiem jest wybór nazwy. Ważne, aby nazwa firmy nie była przypadkowa. Dzięki temu mamy szansę stworzyć rozpoznawalny brand, który wyróżni się na tle innych podobnych produktów i usług.

 

Ostatnią rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, są formalności związane z założeniem konta bankowego oraz zgłoszeniem firmy do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Wydaje się, że “papierkowej roboty” jest sporo, jednak jako przedsiębiorcy, musimy być odpowiedzialni za wszystkie sprawy związane z naszą działalnością.

Mama zakłada firmę

Jeśli chcemy zarabiać na swoje pasji, musimy pamiętać, że zysk nie przychodzi od razu. Właściciele jednoosobowych przedsiębiorstw przyznają, że początkowo musieli żyć z oszczędności lub korzystać z pomocy rodziny. Niskie zarobki z pewnością wynagradza fakt robienia tego, co faktycznie sprawia nam przyjemność.

 

Wśród osób zakładających własną działalność gospodarczą, bardzo silną grupę stanowią młode mamy, które po urodzeniu dziecka nie mogły lub nie chciały wracać do pracy. Firmy prowadzone przez matki odpowiadają najczęściej na potrzeby innych świeżo upieczonych mam. Kobiety zajmują się więc szyciem ubranek dla dzieci i ciężarnych mam, własnoręcznie wykonują buty dla “małych i dużych księżniczek”, przygotowują dekoracje do dziecinnych pokoi lub prowadzą szkoły jogi dla mam. Kreatywność kobiet jest nieograniczona, dzięki czemu powstaje coraz więcej miejsc tworzonych z sercem i zaangażowaniem.

 

Własna działalność pozwala pogodzić kobiecie pracę z wychowaniem malucha, daje większe poczucie swobody, a co najważniejsze, dzięki prowadzeniu własnej firmy kobieta nie musi się obawiać, że straci zatrudnienie. Powyższe przykłady pokazują, że każdy z nas może zarabiać na drzemiącej w nim pasji, wystarczy tylko uwierzyć w swoje marzenia i zacząć je realizować.