Wakacje za darmo – jak to zrobić?

0
597
views

Wakacje na półmetku, a za oknem zaczyna się prawdziwe lato. Większość z nas marzy o tym, by spędzić ten czas poza domem. Nie każdego jednak stać na to, aby skorzystać z uroków wakacji poza miejscem zamieszkania.

Nic bardziej mylnego! W dobie Internetu sposobów na tanie, a nawet darmowe wakacje jest naprawdę wiele. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji wypocząć tego lata, przygotowaliśmy poradnik, jak zaplanować urlop najniższym kosztem.

Tegoroczne wakacje zapowiadają się dla Ciebie nieciekawie? Masz na głowie ważniejsze wydatki niż na wypoczynek na plaży? Nie stać Cię na wyjazd za granicę? Nie udało Ci się oszczędzić na dłuższy wyjazd? Nic straconego! Poznaj uroki rozwiązań, jakie dla Ciebie znaleźliśmy.

1. Dojazd: carpooling
Pod tą nazwą kryją się łączone przejazdy jednym autem. Poprzez specjalne aplikacje lub portale internetowe kierowcy umawiają się z pasażerami na wspólny przejazd, dzieląc przy tym poniesione na podróż koszty. Ale uwaga! Zdarzają się kierowcy, którzy oferują podwiezienie za darmo lub tylko za drobną opłatą! Według danych aplikacji Yanosik AutoStop od stycznia do maja aż 30% przejazdów było darmowych lub kosztowało symboliczną złotówkę. To doskonała alternatywa dla autostopu, kiedy nie mamy tyle czasu, by stać przy drodze i liczyć, że ktoś  zdecyduje się nas zabrać. Aplikacja Yanosik AutoStop pozwala póki co na przemieszczanie się tylko po Polsce. Koszt: od 0 zł.

2. Nocleg: Couchsurfing
Ta kolejna obcobrzmiąca nazwa to nic innego jak oferowanie obcym osobom noclegu u siebie w domu. Nie są to jednak zupełnie przypadkowe osoby, gdyż każdy, kto chce skorzystać z serwisu, musi najpierw założyć w nim konto i uzupełnić informacje o sobie i o mieszkaniu, do którego zaprasza. Każdy z użytkowników zbiera również referencje od innych osób. Dzięki temu, decydując się na nocleg u wybranego użytkownika, już przed przyjazdem wiemy, czego możemy spodziewać się na miejscu. Jeśli wspólne doświadczenie było pozytywne, obie strony zostawiają sobie dobre referencje. Couchsurfing to jednak nie tylko darmowy nocleg, ale przede wszystkim wymiana kulturowa. Gospodarz pokazuje nam prawdziwe życie w swoim mieście, a my w zamian dotrzymujemy mu towarzystwa. Koszt: 0 zł.

3. Nocleg: wymiana domów
Masz własne mieszkanie lub domek letniskowy? Cenisz sobie prywatność? Wymień się domem
z osobami z najróżniejszych zakątków świata! Pierwsza styczność z tym sposobem na wakacje jest zazwyczaj szokiem.  „Czy to bezpieczne?”, „Nie okradną mnie?”, „Kto zamieszka w moim domu?” – te pytania to codzienność dla administratorów portali oferujących wymianę domu. Z czasem, gdy poznajemy to rozwiązanie bliżej, wątpliwości jest coraz mniej. Portale stosują różne zabezpieczenia dla użytkowników, a same za pośrednictwo pobierają zazwyczaj niewielką prowizję. Koszt: od 0 zł.

4. Nocleg, wyżywienie: Workaway
To rozwiązanie, z którego korzystają zazwyczaj uczniowie czy studenci – osoby nieograniczone urlopemw pracy. Choć zdarza się, że i tacy korzystają z serwisu. Workaway to wymiana pracy na dach nad głowąi jedzenie. Możliwości są ogromne, bo w bazie Workaway można znaleźć miejsca na całym świecie. Taki wyjazd to nie tylko możliwość zaoszczędzenia na zakwaterowaniu, wyżywieniu i poznaniu nieznanego dotąd zakątka globu, ale również okazania pomocy i poznania danego miejsca z perspektywy mieszkańca. Wolontariusz ma do wyboru m.in. prace ogrodowe, budowlane, gotowanie i robienie zakupów, opiekę nad dziećmi/osobami starszymi, pracę na farmie, naukę języków, pomoc w nauce i inne. Praca z Workaway to zazwyczaj 5 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Jedyny koszt to rejestracja w serwisie i dojazd na miejsce. Rejestracja: 23 euro/osoba, 30 euro/para.

5. Hostele, festiwale i wiele więcej
Możliwości można mnożyć, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Niektóre hostele oferują darmowy nocleg za 3-4 godziny pracy dziennie w hostelach w najpopularniejszych wśród turystów miejscowościach. Innym sposobem na ciekawe spędzenie wakacji jest zapisanie się na wolontariat na festiwale muzyczne, kulturalne, filmowe czy wydarzenia sportowe. Są osoby, które jeżdżąc od festiwalu do festiwalu spędzają całe lato. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte, żeby spędzić wakacje tanio i ciekawie.

W ogromie możliwości każdy znajdzie coś dla siebie. I to zupełnie za darmo!