ZUS odbiera emerytury

0
807
views

Emerycie! Pracujesz na etacie w dawnej firmie i oprócz pensji dostajesz pieniądze z ZUS? Musisz wybrać: albo praca, albo emerytura. Jeśli nie podejmiesz decyzji w ciągu najbliższych trzech miesięcy, ZUS wybierze za ciebie.

I od października przestanie wypłacać ci emeryturę. A jeśli chcesz ją zachować, do czwartku złóż w pracy wypowiedzenie. Czasu zostało naprawdę mało!

Sprawa jest bardzo poważna – dotyczy wszystkich osób, które mimo że są już emerytami, bez przerwy pracują u dotychczasowego pracodawcy. Według szacunków ZUS jest ich około 47 tysięcy. To one do końca września muszą zdecydować, co wybierają – pracę czy emeryturę. Jeśli nie chcą siedzieć w domu i dalej pracować, już od października ZUS wstrzyma wypłatę ich emerytur.

Po co to wszystko?

Dla pieniędzy! Rząd przeforsował niekorzystne dla pracujących emerytów przepisy, ponieważ liczy, że sporo na tym zaoszczędzi – w grę może wchodzić nawet miliard złotych rocznie, które pozostaną w państwowym budżecie. Rząd spodziewa się bowiem, że większość starszych Polaków wybierze etat i na razie zrezygnuje z emerytury.

I żeby tak się właśnie stało, przygotował mały „bonus” dla tych, w których uderzą nowe przepisy: każda osoba, która zawiesi wypłatę swojej emerytury, po 18 miesiącach pracy (licząc od października br.) będzie mogła wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia i dostać podwyżkę.

Emeryci mają więc dwie możliwości. Którą z nich wybrać?

Więcej: www.fakt.pl