Orzech czy ekogroszek – czym ogrzewać dom zimą?

0
1137
views

Najlepszym okresem na zakup opału na zimę jest… lato. Węgiel jest tańszy, łatwiej ocenić jakość kruszcu. Jednak czas na podjęcie decyzji ucieka z każdym dniem. Dlatego to już ostatni dzwonek, by zastanowić się, czym ogrzać zimą dom? Sprawdź sam różnice między orzechem a ekogroszkiem i podejmij trafną decyzję.

Opcja pierwsza: ekogroszek

Jest wysokokaloryczny i wydajny. Szacuje się, że na sezon grzewczy (mniej więcej pół roku) do utrzymania w temperatury 20 °C potrzebne jest około 2,48 tony tego opału. Trzeba przy tym zayważyć, że wyliczenia dotyczą mieszkania o powierzchni 120 m.kw. budowanego w nowoczesnej technologii.

Ekogroszek zalecany jest do stosowania w piecach ze specjalnym podajnikiem na opał. To rozwiązanie nowoczesne i wygodne, bo po jednym załadowaniu ekogroszku, nie trzeba go dorzucać przez następne dni – wbudowany system zadba o odpowiednią temperaturę automatycznie.

Sporą zaletą ekogroszku jest fakt, iż ten jest przyjazny dla środowiska i… kotłowni. Spalony ekogroszek, w porównaniu z innymi opałami, wydziela mniej tlenku siarki i dwutlenku węgla. Także znacznie mniej się pyli, przez co łatwo zachować czystość.

Opcja druga: orzech

Orzech zaliczany jest do węgli płomiennych, czyli spala się jasnym i długim płomieniem. Rekomendowany jest zatem do spalania m.in. w piecach zasypowych, kuchniach węglowych, piecach kaflowych oraz w popularnych salonowych, dekoracyjnych kominkach.

Jednak żeby utrzymać temperaturę 20 °C w domu o powierzchni 120 m.kw. potrzeba jednak tego opału więcej niż ekogroszku. Z wyliczeń wynika, że w tym przypadku należy zaopatrzyć się w około 3,11 tony orzecha.

Wśród zalet węgla orzech jest mała smolistość i stosunkowo niewielka ilość popiołu po spaleniu. Co więcej, orzech można łączyć z trocinami lub peletem, co pozwala nieco zaoszczędzić.

Ważna decyzja

Szacuje się, że aż 70 procent rocznych kosztów utrzymania domu to te związane z ogrzewaniem oraz podgrzewaniem wody. Zatem już na etapie wyboru rodzaju kotła stoi przed inwestorem ważna decyzja. Od tego ustalenia zależeć będzie wysokość przyszłych rachunków.

Sporo wskazówek na temat wyboru najlepszego opału można znaleźć także na www.wegielsztygar.pl.