Dlaczego coraz trudniej zarobić na lokatach?

0
997
views

Jeszcze kilka lat temu lokaty przeżywały swój „boom” Banki oferowały je na korzystnych warunkach, proponując oprocentowanie dochodzące nawet do 5 procent, obecnie takich lokat już nie ma, a ich miejsce zajęły produkty z oprocentowaniem nie przekraczającym 2 procent. Dlaczego więc coraz trudniej zarobić na lokatach?

Dobra passa lokat skończyła się kilka lat temu. Oprocentowanie sięgające wówczas nawet 5 procent spadło do zaledwie 2 procent. Aktualnie rzadko kiedy można znaleźć więc lokatę na podobnych warunkach, choć zdarzają się wyjątki – jak np. lokata Happy oferowana przez Idea Bank (4% w skali roku dla nowych klientów).

Banki mają się dobrze

Jedną z przyczyn niskiego oprocentowania lokat jest to, że banki nie mają problemów z pozyskiwaniem kapitałów. Nie muszą więc za wszelką cenę zabiegać o klientów, oferując konkurencyjne warunki lokat. Mogą zatem pozwolić sobie na niskie oprocentowanie. Dlatego na próżno szukać ofert typowych dla okresu kryzysu sprzed kilku lat.

Rekordowo niskie stopy procentowe obniżają zyski na lokacie

Aktualnie żyjemy w czasach rekordowo niskich stóp procentowych. O ile da posiadaczy kredytów to dobra wiadomość, tak dla osób lokujących oszczędności na lokatach – niekoniecznie. Niskie stopy oznaczają niskie oprocentowanie, co przekłada się na ograniczone możliwości zarabiania na lokatach.

Lokaty nadal popularne wśród Polaków

Mniej więcej połowa Polaków trzyma swoje wolne środki na lokatach – tak wynika ze zgromadzonych statystyk. Od razu nasuwa się więc pytanie: czym jest to spowodowane, skoro tania lokata nie pozwala zbyt wiele zyskać?

Odpowiedź jest bardzo prosta: chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Jako że zgromadzony kapitał jest najczęściej dorobkiem życia, wiele osób boi się utraty pieniędzy. Dlatego w oszczędzaniu i inwestowaniu wykazują dużą ostrożność, stroniąc od agresywnych instrumentów finansowych. Zamiast inwestować w ryzykowne akcje, mając nadzieję na uzyskanie wysokich stóp zwrotu, umieszczają środki na lokacie – nisko oprocentowanej, ale z gwarancją zysków.

Fundusze inwestycyjne alternatywą dla lokat?

Jako że lokaty nie pozwalają osiągnąć wysokich zysków, część Polaków poszukuje alternatywnego rozwiązania. Eksperci podpowiadają wybór funduszy inwestycyjnych, jednak jest to opcja znacznie bardziej ryzykowna niż lokaty. Nie będzie więc dobrym sposobem na zyski dla tych osób, które boją się oszczędzania w perspektywie długoterminowej oraz są ostrożne w stosunku do ryzyka. Nie da się bowiem ukryć, że lokowanie środków w funduszach inwestycyjnych nie jest tak bezpieczne jak oszczędzanie na lokacie. Zawsze bowiem istnieje prawdopodobieństwo utraty kapitału – nawet jeśli nie całości, to choćby jego części.

Chcesz więcej zyskać? Szukaj lokat dla nowych klientów

Co prawda nie masz szans na znalezienie standardowej lokaty oferującej oprocentowanie na poziomie 5% w skali roku, jednak nie musisz godzić się na powszechne 2%. Wystarczy, że zapoznasz się z rankingiem lokat i znajdziesz ofertę dedykowaną nowym klientom. Oferta banków dla tej grupy osób jest korzystniejsza – nawet o 0,5-1%.