ABC ślub i wesele 2016: kwiaty dla nowożeńców

0
336
views

Wszyscy wiedzą, że Pan Młody nie powinien wiedzieć przed ślubem Panny Młodej w sukni. Że Panna Młoda powinna mieć ze sobą coś niebieskiego czy to, że sypanie ryżem po ceremonii symbolizować ma płodność. Że ślub powinien odbyć się w miesiącu z literą „r” w nazwie.

To tradycje, wierzenia, które od lat towarzyszą polskim ślubom. Zaskakujący jest przy tym fakt, jak mało osób pamięta o tym, jak ważne tego dnia są… kwiaty! Nie tylko ich kolor czy gatunek, które skrywają intencje obdarowujących. Chodzi także o zasady savoir-vivre.

Ślubne wierzenia

Kwiaty są stałym elementem polskich zaślubin. Co prawda bywa, że narzeczeni proszę o wino czy maskotki zamiast kwiatów, jednak wciąż to eleganckie bukiety są niekwestionowanym liderem ceremonii. Jednak wręczając bukiet łatwo popełnić „faux pas”.

Myślisz, że klasyczne, eleganckie róże w bukiecie dla nowożeńców to dobry pomysł? Jesteś w błędzie. Bukiety ślubne powinny komponować się wyłącznie z kwiatów bez kolców. Róże będą więc akceptowalne pod warunkiem, że kolce zostaną ścięte. Mówi się bowiem, że kolczaste róże są oznaką okaleczenia miłości. Warto zaznajomić się także z symboliką innych kwiatów – bratki i krokusy, takie śliczne, są symbolem… niewiary w prawdziwość uczuć. Wrzos na ślubie może zwiastować nieszczęście. Z kolei fikuśny hiacynt oznaczać będzie najlepsze życzenia, ponieważ symbolizuje przywiązanie.

Kolejną kwestią jest ilość kwiatów dla nowożeńców. Mówi się, że bukiet dla młodej pary nie powinien zawierać parzystej liczby kwiatów. To dlatego, iż parzystą liczbą łatwiej się podzielić i w konsekwencji rozejść.

Warto pamiętać, że takie wierzenia to rodzaj zabawy. Jeśli Panna Młoda ponad wszystko – oczywiście poza mężem – kocha krokusy, to nie ma powodu na siłę uszczęśliwiać jej hiacyntami. Nie ma bowiem żadnego udowodnionego powodu by wierzyć, że kwiaty podarowane na ślubie wpływają na jakość zawieranego małżeństwa.

Jak wręczać kwiaty młodej parze?

Inaczej jednak sprawy mają się gdy chodzi o savoir-vivre. Tu obowiązują już sztywne zasady, a ich złamanie wskazywać może na braki w dobrym wychowaniu. Jeśli na ślubnym kobiercu nie stają najbliżsi przyjaciele, a np. dalsza rodzina, to może to także skutkować urażeniem młodej pary lub i ich rodziców.

Pierwszeństwo w kolejce do wręczania kwiatów młodej parze ma rodzina. Znajomi powinni poczekać, aż wszyscy krewni skończą wręczać bukiety. Co ważne – jeśli wiązanka jest prezentem od pary, to bukiet Pannie Młodej wręcza mężczyzna. Wyjątkiem jest sytuacja w której poza kwiatami goście mają jeszcze jeden prezent. Wtedy kwiaty wręcza kobieta, a podarunek mężczyzna. Kwiaty muszą być wręczane łodygami w dół. Tak, by umożliwić Pannie Młodej ułożenie kwiatów na lewym ramieniu. Prawe musi mieć wolne, by swobodnie podziękować.

Kwiaty z daleka

Należy pamiętać o tym, że jeśli zostało się zaproszony na ślub, to nawet nie mogąc pojawić się na uroczystości, kwiaty należy wręczyć. Najwygodniej jest to zrobić korzystając z usługi jakie oferuje kwiaciarnia wysyłkowa. W ten sposób można przekazać moc najlepszych życzeń nawet z bardzo daleka – nawet z innego kraju.

Duża kwiaciarnia wysyłkowa oferuje nierzadko także dobór prezentu, np. czekoladek czy butelki wina, które także są dobrym ślubnym prezentem.