Zielony Dziennik

Na czym polega nawożenie dolistne?

Aerial view of farming tractor plowing and spraying on field.

Nawożenie dolistne polega – w bardzo dużym uproszczeniu – na dostarczaniu roślinom składników odżywczych w postaci nawozu bezpośrednio na ich łodygi i liście.

Warto jednak pamiętać o tym, że aby efekty tego rodzaju działań były pozytywne, musi zostać spełniony szereg warunków.

Nawożenie dolistne jako zabieg uzupełniający

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nawożenie dolistne jest najlepszym sposobem na uzupełnienie mikroelementów w roślinie. To również optymalna metoda na dostarczenie makroelementów w sytuacji, gdy należy jak najszybciej usunąć ich nieprzewidziane niedobory. Tym niemniej nawożenie dolistne nie zastąpi tradycyjnego nawożenia doglebowego.

Owszem, będzie ono bardzo korzystne, jeżeli chcielibyśmy uzupełnić w roślinach deficyty boru, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu czy cynku – ale już uzupełnianie w ten sposób niedoborów azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu sprawdzi się głównie w postaci interwencyjnej aplikacji. W dłuższej perspektywie czasowej konieczne jest nawożenie doglebowe.

Czy to oznacza, że można całkowicie zrezygnować z nawożenia dolistnego na rzecz doglebowego? Absolutnie nie! Mikroelementy, które dostarczymy roślinom w płynnej postaci, mają kluczowe znacznie dla odpowiedniego wzrostu plonów – również dlatego, że w płynnej postaci są o wiele łatwiej przyswajalne.

Poza tym niektóre mikroelementy to tzw. pierwiastki niemobilne – ich transport z systemów korzeniowych do liści może być bardzo utrudniony. Aplikacja takich substancji bezpośrednio na liście eliminuje ten problem.

Ponadto warto pamiętać, że dokarmianie dolistne sprawdzi się najlepiej w przypadku młodych roślin, które dopiero rosną. Liście starszych roślin pokryte są grubszą warstwą ochronnego wosku, który może utrudniać wchłanianie preparatu.

Nawożenie dolistne – warunki zewnętrzne

Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić, są optymalne warunki pogodowe podczas dokarmiania dolistnego.

Łatwo zauważyć, że wyżej wspomniane warunki pogodowe są charakterystyczne dla wiosny oraz jesieni, gdy dokarmianie dolistne jest najczęściej wykonywane.

Nawozy dolistne – konieczne do dobrego plonowania

Dobrze dobrane oraz odpowiednio zaaplikowane nawozy dolistne są świetnym sposobem na zwiększenie plonowania. To bezpieczna i efektywna metoda na poprawienie kondycji roślin.