GTA V grą dekady – czy zasługuje na ten tytuł?

0
1418
views

Dziś w przypadku gier najbardziej liczą się gry sloty darmowe jak i również gry na różne platformy: PC, PSX, Xbox, Switch. W związku z zakończeniem dekady coraz częściej mówi się o tym, że GTA V jest najlepszą grą z okresu 2010-2019. Czy jednak zasługuje na ten tytuł?

Co warto wiedzieć o GTA V?

Wydane w 2013 roku dzieło Rockstar Games to piąta odsłona serii z cyklu Grand Theft Auto. Cała seria przeszła całkiem sporą drogę od GTA z 1997 roku z widokiem z góry i prostą grafiką po właśnie GTA V z wieloma wątkami, ulepszoną warstwą wizualną oraz bogatym światem online. W najnowszej odsłonie przenosimy się do fikcyjnego miasta Los Santos w Stanach Zjednoczonych. Stworzone zostało ono na podobieństwo Los Angeles, z niezwykłą dbałością o szczegóły.

Jednym z bohaterów gry jest Michael, dawny złodziej objęty programem świadków. Poznaje on wkrótce czarnoskórego Franklina, młodego chłopaka z getta, z którym zaczyna współpracować. Nieoczekiwanie na ich drodze pojawia się Trevor, dawny wspólnik, który do tej pory myślał, że Michael zginął w napadzie. Cała trójka zatem zaczyna planować wspólne napady, a przy tym ma problemy z policją i bossami narkotykowymi.

W grze możemy kierować każdą z trzech postaci, dowolnie przełączając się między nimi. Każdej jest przypisany osobny wątek fabularny, który koniec końców łączy się z pozostałymi dwoma. Możemy zatem wykonywać główne jak i poboczne zadania, kraść samochody, uciekać przed policją i wojskiem, latać samolotami i helikopterami. W grze zarabiamy dolary, które możemy następnie wydawać na samochody, rozrywkę, nieruchomości.

Na chwilę obecną łączna sprzedaż gry GTA V wyniosła ponad 120 mln egzemplarzy, co jest wręcz rewelacyjnym wynikiem. Jeszcze w 2018 roku ogłoszono, że łączny dochód z GTA V wyniósł ponad 6 mld dolarów!

GTA Online

Na ogromną popularność tytułu wpływa również fakt, że gracze mogą skorzystać z opcji Grand Theft Auto Online. Jest to wieloosobowy tryb gry, który wprowadzono właśnie w GTA V. Wybieramy w nim własną postać, która może prowadzić życie w świecie online. Można wejść na mapy z kilkunastoma graczami, brać udział w wyścigach, trybie deathmatch. Za wykonywane zadania kupujemy nowe bronie, ubrania, samochody, domy. Grand Theft Auto Online zapewnia także kreator map, dzięki czemu możliwe jest tworzenie wyjątkowych obiektów. W trybie online dostępne są mikropłatności, dzięki czemu Rockstar Games każdego roku zarabia miliony dolarów na klientach online. W związku z tym nawet kilka lat po premierze zarówno w trybie single player jak i sieciowym wciąż wiele osób gra w GTA V.

Gra dekady?

Jeżeli spojrzymy na wyniki sprzedaży oraz dochody z samej gry, to można stwierdzić, że GTA V to gra dekady 2010-2019. Tytuł ten wzbudził ogromną sensację i zainteresowanie na rynku. Jednak wiele rankingów mówi zupełnie co innego. Według społeczności PlayStation grą dekady zostało The Last of Us, zaś GTA V uplasowało się dopiero na 4. miejscu. W rankingu redakcji GRYOnline, czyli jednego z największych serwisów o grach w Polsce, GTA V uplasowało się na 5. miejscu, kiedy to zwycięzcą został Wiedźmin 3.

Z kolei według ocen użytkowników Metacritic najlepszą grą dekady zostało wspomniane wcześniej The Last of Us, a GTA V znalazło się dopiero na 9. miejscu między innymi za The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Red Dead Redemption 2. Jak zatem widać, w rankingach graczy i ekspertów GTA V uchodzi za jedną z najlepszych gier dekady, jednak inne produkcje stawiane są wyżej.