Czy oddech może przywrócić harmonię w życiu?

0
1652
views

Do kwestii takich jak właściwe oddychanie można podchodzić bardziej lub mniej sceptycznie, ale każdy przyzna, że takie metody relaksacyjne zdobywają sobie coraz szersze grono zwolenników.

Na całym świecie przybywa osób, które potwierdzają, że w ten sposób można nie tylko lepiej się zrelaksować, ale osiągnąć nawet pełną harmonię naszej egzystencji. Najlepsze oczywiście jest to, że wcale nie musimy nikomu płacić za takie praktyki. W końcu oddech mamy zawsze dostępny i korzystamy z niego za darmo. Trzeba się tylko nauczyć jak z niego we właściwy sposób korzystać.

A czasu wcale nie będziemy potrzebowali do tego zbyt dużo. Wystarczy tylko zrezygnować z rozrywek takich jak telewizja albo automaty online i poświęcić kilka minut na różnego typu ćwiczenia oddechowe. Skutki będą wymierne i mogą się pojawić zadziwiająco szybko. W praktyce mogą zadowolić nawet najbardziej powątpiewających w takie praktyki.

Dlaczego zaczynamy się interesować oddechem?

Same powody, dla których coraz większa ilość Polaków interesuje się właściwym oddychaniem, będą bardzo różne. Genezy należy upatrywać jednak głównie w fakcie, że chcemy mieć coraz większą kontrolę nad naszą egzystencją zarówno w sferze fizycznej jak też psychicznej. Te dwie przestrzenie będą zresztą oddziaływały na siebie wzajemnie. Aktualnie coraz częściej psychologia, a także medycyna szeroko rozumiana zwraca uwagę na to, że życie zwykłego człowieka należy rozpatrywać w holistycznie, jeśli chodzi o różnego typu dolegliwości i przywrócenie harmonii naszemu codziennemu egzystowaniu. Tak więc głównie naszym celem przewodnim, jeśli chodzi o właściwe oddychanie, czy też terapię oddechową, jest:

  • skuteczniejsze radzenie sobie ze stresem
  • zerwanie z uwarunkowaniami negatywnie oddziałującymi na ciało i psychikę
  • rozwój duchowy wynikający z poszerzenia świadomości

Oddech zniweluje stres

Już po kilku sesjach takiej nawet skromnej terapii oddechowej zauważymy, że nasz system nerwowy znacznie się rozluźnił. Ciało jest mniej napięte, a nasze emocje bardziej zrównoważone i stabilne. Poza tym ćwiczenia oddechowe zapewnią nam lepszą odporność psychiczną i fizyczną. Dłużej będzie się utrzymywać pozytywny nastrój i właściwy poziom energii.

Zerwanie z uwarunkowaniami destrukcyjnymi

Po ćwiczenia oddechowe sięgają również osoby, które bardziej ogólnie patrzą na swoją egzystencję. Dzięki ćwiczeniom oddechowym realizowanym w gabinecie terapeuty można także skuteczniej pracować nad modelami naszego myślenia i odczuwania. Dzięki temu ćwiczenia takie będą zyskiwały kontekst trochę bardziej filozoficzny. Możemy jednak dzięki temu poprzez głębszą refleksję zastanowić się nad własnym systemem wartości i zmienić po prostu nasze życie w kontekście pozytywnym.

Oddechowy rozwój duchowy

W szerszej perspektywie taka terapia oddechowa może także skutkować bardziej intensywnym rozwojem duchowym. Wiele osób stwierdziło, że poprzez skuteczniejsze oddychanie i dotlenianie organizmu zaczęło odczuwać większy komfort nawet przez kilka chwil. Już taki mały odcinek czasu pozwala trochę inaczej spojrzeć na siebie i otoczenie. Dzięki temu można również znacznie głębiej odczuwać nasz związek z naturą i samym procesem życia.

Odechowa higiena

Warto sobie uzmysłowić, że nasz oddech powinien być traktowany tak samo jak higiena osobista. Trzeba przyzwyczaić się do codziennej praktyki oddechowej. W ten sposób odruchowo będziemy wykonywali ćwiczenia, jednocześnie poprawiając stan naszej psychiki oraz fizyczności.

Naturalnie nie od razu musimy się decydować na długie sesje w gabinecie specjalisty. Jeżeli nie mamy na to czasu, to można skorzystać z trenerów dostępnych online lub po prostu samodzielnie wykonywać ćwiczenia nawet po kilka minut kilka razy w ciągu dnia.