Uważniejsze życie dzięki medytacji

0
1583
views

W jaki sposób być bardziej świadomym swojego istnienia? Na pewno poprzez bardziej intensywne odczuwanie rzeczywistości i własnej osobowości. Jak z kolei to osiągnąć? Wielu psychologów wskazuje tu medytację. To rozwiązanie stało się bardzo popularne w wielu krajach zachodnich, a teraz przywędrowało także do Polski. Nie chodzi też oczywiście o zwykłą modę i naśladownictwo. Po prostu takie praktyki rzeczywiście się sprawdzają.

Osoby, które stosują różne formy medytacji, na przykład poprzez jogę, zauważają, że o wiele bardziej skutecznie mogą praktykować tzw. uważność. Co to oznacza w praktyce? Sprzężenie intensywności obcowania z naszym umysłem, ale również z fizycznością poprzez percepcję. Dzięki temu lepiej działają nasze zmysły, ale również umysł. Chodzi jednak nie tylko o to, by sprawniej zarabiać pieniądze lub grać w gry darmowe jednoręki bandyta. Celem przewodnim medytacji jest zamiar o wiele bardziej ogólny i ważniejszy dla naszego życia. Dzięki temu możemy być osobami bardziej świadomymi siebie i mądrzejszymi.

Jak być sobą w 100 %?

W obliczu rozmaitych obowiązków zawodowych, ale także tych ze sfery osobistej, czasami mamy wrażenie, że zamieniamy się po prostu w roboty. Wykonujemy wszystkie te czynności, które są od nas oczekiwane. Zachowujemy się również w taki sposób, aby zadowolić pracodawców lub członków naszej rodziny, czy też znajomych. Niestety czasami takie nakładanie matrycy osobowościowych może skutkować tym, że po prostu czujemy się nieszczęśliwi.

Czy nie warto, więc w końcu pomyśleć o sobie i na chwilę się zatrzymać? Codzienna egzystencja w obecnym nastawionym na sukces świecie naszpikowanym nowinkami technologicznymi skutkuje tym, że chwile przebiegają obok nas błyskawicznie. Dzień nie różni się niczym od tygodnia i miesiąca. W ten sposób nawet nie zauważamy, jak się starzejemy, a na naszym obliczu przybywa zmarszczek. Spoglądamy w przeszłość i widzimy, że właściwie bezproduktywnie przeszliśmy przez nasze życie i całkowicie bezrefleksyjnie.

Skoncentruj się na chwili obecnej

Kluczem do sukcesu zgodnie z filozofią szeroko pojętej medytacji jest to, aby zatrzymać się w tej obecnej chwili. Aby to zrobić skutecznie, nie możemy rozmyślać w nieskończoność o minionych zdarzeniach i cofać się do przeszłości. Absolutnie nie można także analizować ewentualnych przyszłych zdarzeń. Złotym środkiem ma być właśnie moment tu i teraz. Najprościej mówiąc, musimy być świadomi chwili aktualnej. W takiej sytuacji jesteśmy właśnie bardzo uważni i na bok usuwany jest wszelki osąd oraz walka. Nie stawiamy oporu wobec:

  • zdarzeń
  • uczuć
  • stanów wewnętrznych

Innymi słowy, chodzi o to, aby zaakceptować wszystko to, co nas otacza takie, jakie jest. Wówczas już można mówić o maksymalnej koncentracji i większej świadomości własnego istnienia. Wtedy też będzie się uruchamiać mechanizm, który ma nas doprowadzić do odczucia prawdziwej harmonii naszej egzystencji.

Warto pomyśleć o sobie dobrze

Nie jest żadną tajemnicą i potwierdzają to doświadczenia psychologiczne, że dla wielu osób skorzystanie z takiej metody medytacji może się okazać terapią szokową. W konsekwencji jednak będzie ona pozytywna. Początkowo wiele osób odczuwa nawet dyskomfort, ponieważ wciąż towarzyszy im natłok myśli. Dlatego też łatwiej zrozumieć, dlaczego wiele osób sięga po używki.

Pozwalają się po prostu uspokoić. A przecież na dobrą sprawę nawet zwykłe ćwiczenia oddechowe regularnie wykonywane mogą nam zapewnić większy spokój. Bardzo ważne będzie z pewnością myślenie o nas samych dobrze. Punktem wyjścia jest, więc jak wspomnieliśmy akceptacja. Musimy zaakceptować nie tylko rzeczywistość nas otaczającą, ale również nasz własny charakter ze wszystkimi słabościami. Początkiem jest polubienie własnej osoby. Oczywiście, jeśli mamy z tym problem, to warto skorzystać z doświadczonych terapeutów lub instruktorów jogi.