This War of Mine – gra inna niż wszystkie

0
202
views

Z pewnością przyzwyczailiśmy się do tego, że dany gatunek gier definiuje mniej więcej to, co otrzymamy w czasie rozgrywki. To trochę jak oferowany przez niejedne darmowe gry hazardowe – wiemy, czego się spodziewać.

Jednak sporym zaskoczeniem niewątpliwie była polska gra This War of Mine. Mimo upływu lat wciąż sprawia ogromne wrażenie, jak i również pokazuje nam wojnę od zupełnie innej strony.

Wojna oczami cywilów

Wszelkie gry wojenne, z którymi zazwyczaj mamy do czynienia to przede wszystkim FPS-y, strategie, symulatory, a nawet gry arkadowe. Wcielamy się zatem w nich w żołnierzy, dowódców, których zadaniem jest walka z wrogami, wykonywanie określonych misji. Jednak praktycznie w żadnej z gier nie zetkniemy się z drugą stroną medalu, a właściwie konfliktu, jaką są cywile. Już było tak wiele wojen, które pochłonęły o wiele więcej niewinnych ludzkich żyć niż samych żołnierzy biorących udział w konflikcie. Na całe szczęście powstała tak dobra i potrzebna gra, jaką jest This War of Mine.

Produkcja polskiej firmy 11 bit studios miała swoją premierę na PC w listopadzie 2014 roku i z miejsca stała się sporym hitem. Udało jej się zdobyć kilka prestiżowych nagród, jak i uznanie wielu graczy czy krytyków. Na fachowym portalu Metacritic posiada całkiem wysoką ocenę 83. Co jest zatem tak wyjątkowego w tym tytule? Otóż pozwala nam się wcielić w grupę mieszkańców oblężonego miasta. Co prawda jest ono fikcyjne, jednak twórcy This War of Mine ewidentnie inspirowali się długim oblężeniem Sarajewa.

Rozgrywka polega na tym, że najpierw wybieramy grupę bohaterów, którzy przybywają do zniszczonego domu. Zazwyczaj jest ich 3 lub 4. Naszym pierwszym zadaniem jest przeszukanie budynku i zabezpieczenie go na noc. Od tej pory jego pomieszczenia na wiele tygodni staną się naszym miejscem zamieszkania. Wewnątrz budynku możemy budować łóżka, sprzęt do łapania szczurów, prowizoryczny warsztat, pojemnik z filtrem do zbierania wody. Jednak zbudowanie każdego z tych elementów wymaga od nas zbierania materiałów. To samo tyczy się żywności. Każdy z naszych bohaterów wymaga snu, odpoczynku, odpowiedniego odżywiania. Przy okazji mogą dopaść nas choroby, rany, więc konieczne będzie posiadanie leków i środków opatrunkowych.

Rozgrywka dzieli się na dwie fazy: dnia i nocy. Za dnia możemy zarządzać wszystkimi mieszkańcami, oddelegowywać ich do pracy, kłaść do łóżka w celu odpoczynku. Nocą zaś wybieramy jednego bohatera, z którym wyruszymy do wybranego miejsca w mieście. Naszym zadaniem będzie szukanie żywności i materiałów. Nasz bohater ma jednak ograniczoną ilość miejsca w plecaku, więc należy starannie dobierać przedmioty. Niektóre miejsca to zniszczone ruiny, inne zaś to ulice pod ogniem snajperów, posterunki wojskowe, a nawet magazyny zarządzane przez grupy przestępcze. Musimy zatem uważać, gdyż śmierć wybranego bohatera jest definitywna.

Ogromnym atutem tej produkcji jest realizm, jak i konieczność stawania przed dylematami moralnymi. W pewnym momencie będziemy musieli zdecydować, czy przyjmiemy lub odrzucimy nowego mieszkańca. Być może zmuszeni będziemy do kradzieży, a nawet morderstwa. Z każdym tygodniem będzie coraz gorzej – potęgująca zima, coraz mniej jedzenia i materiałów.

Nasze decyzje będą mieć również wpływ na mieszkańców. Niektórzy z nich mogą wpaść w depresję, apatię, co może zakończyć się ich powolną śmiercią. Gra ma wyjątkowy klimat i niesamowicie wciąga, a przy tym pod względem graficznym stoi na całkiem dobrym poziomie.

Gra doczekała się kilku oficjalnych rozszerzeń i DLC. Jednym z nich jest The Little Ones, gdzie do grupy mieszkańców dołączają również dzieci. W podstawową wersję możemy zagrać zarówno na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych z iOS-em i Androidem.