Najważniejsze odmiany pokera

0
338
views

Jeśli miałeś kiedykolwiek chęć zainteresowania się nieco bliżej tematyką pokera, zwłaszcza tego internetowego, to zapewne zaraz na początku zniechęciła Cię spora liczba odmian i różnych dziwnych i tajemniczo brzmiących terminów, jak flop, river, turn i tak dalej. Ale nie poddawaj się!

Poker online jest niesamowitą grą hazardową, dostarczającą mnóstwa emocji i doznań podczas rozgrywki. Gwarantujemy, że jeszcze wiele godzin po zakończeniu partii będziesz wracał do niej myślami i analizował swoje posunięcia. Co więcej – musisz także wiedzieć o tym, że poker jest nie tylko grą hazardową, ale także sportową. Tak, jest on traktowany jako odrębna dyscyplina sportowa. Jeszcze ma on taki status w formie nieoficjalnej, ale trwają starania o uznanie pokera za pełnoprawną dyscyplinę sportową.

Początki pokera

Nie wiemy zbyt dokładnie, kiedy poker pojawił się na świecie w formie takiej, w jakiej znamy go dziś. Wiemy jedynie, że grano w niego bardzo intensywnie na legendarnych statkach – parowcach pływających w rejonie Nowego Orleanu po rozległej delcie Missisipi. Te wydarzenia prezentuje bardzo dokładnie interesująca, lekka komedia zatytułowana „Maverick” z Jodie Foster i Melem Gibsonem w roli głównej. Warto rzucić na nią okiem, jeśli chciałbyś bliżej poznać klimat tamtej epoki. A konkretniej drugiej połowy XIX wieku.

Wracając do pokera, z zapisów historycznych wiemy też, że w grę karcianą nieco zbliżoną do pokera, jakiego znamy dzisiaj, grano też we Francji i na Wyspach Brytyjskich w pierwszej połowie XIX wieku. W tym samym czasie na terenie Królestwa Polskiego (czyli obszaru pod zaborami) powstała gra oparta także o podobne układy kart (dwójka, trójka, kareta itp.), ale w której gracz dostawał pięć kart od razu do ręki, a następnie mógł w kolejnym ruchu wymienić dowolną liczbę z nich na nowe. To tak zwany poker dobierany, który do dziś jest znany w Polsce. I chyba nie tylko w Polsce.

Najważniejsze odmiany pokera, które warto znać

Poker jest grą hazardową, która znakomicie nadaje się do przeniesienia na ekrany komputerów i telefonów. I nie traci przy tym niczego ze swoich emocjonujących właściwości. Stąd też wzięła się ogromna popularność tej gry karcianej w kasynach online na całym świecie, w tym w kasyno Vulkan. Oraz oczywiście w turniejach na żywo oraz internetowych, z których niektóre mają nawet rangę oficjalnych mistrzostw świata.  Jednak pod nazwą „poker” kryje się co najmniej kilkanaście różnych odmian tej wspaniałej gry. Nie musisz oczywiście znać ich wszystkich. Popularność zyskało sobie tylko kilka z nich. A które konkretnie? Opiszemy je poniżej w kolejności od najbardziej popularnej do tej, która w kasynach online i turniejach występuje jedynie sporadycznie. Lub tylko w tych, które bezpośrednio dotyczą tej właśnie odmiany. Zapraszamy do lektury!

Texas Hold’em

Bez żadnych wątpliwości możemy przyjąć, że jeśli chodzi o popularność na całym świecie, to absolutnym królem polowania jest Texas Hold’em. Tę grę w zasadzie znają wszyscy (nawet jeśli nie wiedzą, jak się ona nazywa, bo się nigdy pokerem nie interesowali!). Występowała ona wiele razy w filmach, jest bohaterką licznych turniejów o randze mistrzostw świata… krótko mówiąc, jeśli interesujesz się pokerem, to musisz znać Texas Hold’em!

Zasady ogólne są bardzo proste. Gra opiera się na jednej lub kilku taliach kart, bez jokerów. Każdy z graczy otrzymuje od krupiera po dwie karty. Są one zakryte, co oznacza, że są one znane wyłącznie graczowi. Teraz nadchodzi drugi krok w postaci licytacji. Jeśli chcesz kontynuować rozgrywkę, to musisz dorzucić do puli określoną liczbę żetonów. Następnie prowadzący grę kładzie przed wszystkimi graczami trzy odkryte karty. Są one widoczne dla wszystkich graczy. Znów ma miejsce licytacja, po której na stole pojawia się czwarta karta. Cały proces się powtarza, w efekcie czego rozdający karty wyłoży na stół łącznie pięć odkrytych kart wspólnych oraz po dwie zakryte dla graczy.

Tak naprawdę to gra w Texas Hold’em polega na tym, aby ułożyć jak najmocniejszą rękę ze wszystkich kart, jakie są do dyspozycji gracza. Oznacza to, że gracz ma do wykorzystania dowolną liczbę z dostępnych dla niego łącznie siedmiu kart. Przy czym nie może do swojego układu użyć większej liczby niż maksymalnie pięciu kart. Dopuszczalny jest na przykład układ para plus trójka (czyli full), ale już dwie trójki są niedozwolone.

Omaha

Drugą odmianą, jednak o znacznie niższej popularności jest Omaha. To jednak wersja pokera wybierana najczęściej przez bardziej doświadczonych graczy, którzy poszukują bardziej emocjonującej wersji rozgrywki. Sama rozgrywka przebiega na podobnych zasadach, wszystko jednak sprowadza się do innej liczby dostępnych kart.

Otóż główna część gry przebiega w sposób podobny do Texas Hold’em, czyli na stole do gry prowadzący grę wykłada łącznie pięć kart. Różnice jednak pojawiają się już w liczbie kart, jakie gracz otrzymuje zakryte. W wersji Omaha są to cztery karty, a nie dwie, jak w Texas Hold’em. Łącznie więc gracz ma do dyspozycji dziewięć kart, a nie siedem. Tyle tylko, że zmienia się procedura tworzenia układu. O ile w Texas Hold’em gracz miał pełną dowolność wyboru, o tyle w przypadku Omaha reguły są bardzo ściśle określone. Otóż gracz musi użyć dowolnych dwóch kart trzymanych w ręku oraz trzech ze stołu. Nie ma tutaj żadnej dowolności. Nawet jeśli gracz w ręce ma karetę, to musi dwie karty z tej karety po prostu odrzucić.

Czy już wiesz, skąd bierze się tak ogromna popularność wersji Omaha?

Courchevel

Ta odmiana pokera jest podobna do wersji Omaha. Różnica jest taka, że gracz dostaje nie cztery karty do ręki, ale aż pięć. Na stole natomiast pojawia się pięć kart odkrytych, wspólnych dla wszystkich graczy. Gracz musi podobnie jak w przypadku gry w Omaha użyć dokładnie trzech kart ze stołu oraz dwóch z ręki. Pewna istotna różnica polega na tym, że pierwsza karta wspólna zostaje odkryta jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego etapu licytacji.

Inne popularne  odmiany pokera

Oprócz tego w kasynach online znajdziemy jeszcze inne odmiany tej gry, jak na przykład 7 Card Stud, Caribbean Stud, Razz, 2-7 Draw i wiele innych. Każda z nich zasługuje na uwagę, jeśli jesteś fanem pokera. A jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą grą, to na początek wystarczy Ci znajomość Texas Hold’em oraz Omaha.