Jak przemysł gier wpływa na gospodarki rozwijające się?

0
235
views

Hazard jest obecnie jednym z najbardziej popularnych zajęć na świecie. W przeszłości rządy potępiały hazard, określając go jako nieodpowiedzialny i nieetyczny. Ale w ostatnich czasach nastąpiła ogromna zmiana, ponieważ kraje na całym świecie przyjmują hazard jako akceptowalną strategię wzrostu gospodarczego.

Przemysł hazardowy w krajach rozwijających się rozwija się w bardzo szybkim tempie. Regularnie otwierane są nowe miejsca i strony z grami hazardowymi. Rządy zdały sobie sprawę, że mogą regulować branżę, a jednocześnie czerpać z niej ogromne dochody. Przemysł ten stał się dla wielu krajów rozwijających się maszynką do drukowania pieniędzy.

Hazard w gospodarkach rozwijających się

Hazard jest branżą wartą miliardy dolarów. Przewiduje się, że do 2026 roku globalny rynek osiągnie wartość 876 miliardów dolarów. Jeszcze bardziej ekscytującym faktem jest to, że w 2021 roku stan Nevada w USA osiągnął 13,9 miliarda dolarów przychodu z samego hazardu. Te informacje pokazują, jak lukratywny jest przemysł gier i dlaczego rządy krajów rozwijających się rozluźniają swoje prawa przeciwko niemu.

Cechy

Większość zagranicznych platform do gier online chce otworzyć sklep w krajach rozwijających się, a ich powody nie są odległe. Według ONZ, z ponad 1,8 miliarda młodych ludzi na świecie, 90% żyje w krajach rozwijających się. Oznacza to, że rynek już czeka. Innym powodem jest popularność sportu w tych krajach, ponieważ ludzie, którzy kochają sport, zazwyczaj chcą obstawiać zakłady sportowe.

Kiedy myślisz o krajach rozwijających się, pierwszym kontynentem, który przychodzi Ci na myśl jest Afryka. Hazard w Afryce przeżywa rozwój, ponieważ zagraniczne kasyna online regularnie wchodzą na ten rynek. Jednak pomimo tego, że Afryka jest drugim pod względem liczby ludności kontynentem, to stanowi tylko 1,1% aktywności hazardowej online. Może to wynikać z faktu, że poziom życia jest ogólnie niski. W przeciwieństwie do krajów rozwiniętych, ludzie prawie nie mają wolnej gotówki na gry hazardowe.

W Afryce, trzy kraje wyróżniają się pod względem akceptacji hazardu i wielkości. Kraje te to Nigeria, RPA i Kenia. RPA ma największy wolumen hazardu, ponieważ stanowi 80% aktywności hazardowej w Afryce. Ich szacowany dochód z hazardu wynosi 2 miliardy dolarów rocznie, co jest więcej niż w większości rozwiniętych krajów europejskich. 

Szacuje się, że ponad 85% wszystkich obywateli RPA angażuje się w jedną lub drugą formę hazardu. Zarówno gry online, jak i stacjonarne są regulowane, a rząd jest odpowiedzialny za wydawanie licencji potencjalnym operatorom. Nowe kasyna pomagają graczom wybrać licencjonowane kasyna na całym świecie.

W Nigerii zakłady sportowe są najbardziej popularnym rodzajem hazardu. Bardzo popularnym widokiem jest widok młodych ludzi z kuponami na zakłady piłkarskie. Ponad 200 milionów obywateli Nigerii sprawia, że wiele zagranicznych platform hazardowych szuka możliwości wejścia na nigeryjski rynek. Jednak nie wszystkie rodzaje gier są legalne. Gry takie jak ruletka, poker, gry w kości itp. są w Nigerii nielegalne.  

Gry online pozostają w Nigerii nieuregulowane. Oznacza to, że zarówno gracze jak i operatorzy mogą prowadzić interesy bez łamania prawa. Nigeria posiada trzy znane stacjonarne lokale do gry i wiele platform do zakładów sportowych online. Roczny przychód z hazardu w Nigerii szacuje się na około 2 miliardy dolarów, podobnie jak w RPA.

Kenia ma ponad 30 kasyn stacjonarnych i jest również aktywna jeśli chodzi o gry online. Podobnie jak w Nigerii, zakłady sportowe są tam powszechne. Z raportów wynika, że ponad siedem milionów Kenijczyków korzysta z serwisów bukmacherskich.

Wpływ przemysłu hazardowego na gospodarki rozwijające się

Dochody

Hazard pomaga krajom rozwijającym się stworzyć dodatkowe źródło dochodów. Rządy czerpią dochody z przemysłu hazardowego poprzez tworzenie sankcjonowanych przez państwo platform hazardowych, takich jak Polskie władze, lub pobieranie podatków od licencjonowanych platform. Kraje takie jak Nigeria i RPA zarabiają ponad 2 miliardy dolarów rocznie z samego hazardu. Dochody te mogą w znacznym stopniu przyczynić się do pobudzenia gospodarki. 

Turystyka

Kraje rozwijające się z dobrymi przepisami hazardowymi będą przyciągać graczy z całego świata. To z kolei może spowodować wzrost branży turystycznej w kraju i ostatecznie zwiększyć dochody kraju. Typowym przykładem jest Las Vegas, USA. Większość ludzi odwiedza Las Vegas tylko po to, aby zagrać w kasynie.

Miejsca pracy

Kiedy powstają kasyna online, z pewnością zatrudniani są pracownicy. Większość krajów rozwijających się zmaga się z wysokim poziomem bezrobocia. Przemysł hazardowy, a zwłaszcza stacjonarne salony gier, przyczyniły się do zmniejszenia bezrobocia w tych krajach. Ponadto, pieniądze uzyskane z podatków płaconych przez platformy hazardowe mogą być wykorzystane do budowy firm i tworzenia kolejnych miejsc pracy. W samym Las Vegas kasyna zatrudniają ponad 400 000 osób.

Uzależnienie

Jest to główna wada hazardu w każdym kraju, czy to rozwijającym się, czy nie. W większości rozwiniętych krajów, rząd bierze pod uwagę problem hazardu przy tworzeniu nowych regulacji dotyczących hazardu. W Danii, rząd zapewnia platformę (ROFUS), gdzie ludzie mogą zakazać się od hazardu na określony czas. 

Uganda jest jednym z krajów rozwijających się, z największą liczbą problematycznych hazardzistów na świecie. To spowodowało, że rząd wprowadził pewien rodzaj zakazu dla zakładów sportowych.

Wnioski

Przemysł gier jest jednym z tych, w których zarówno pozytywne jak i negatywne skutki są prawie równe. Jednakże, może on być ogromną zaletą dla krajów rozwijających się pod względem przychodów, miejsc pracy i turystyki. Może też być problemem z powodu uzależnienia. Tak więc, kiedy rządy opracowują przepisy dotyczące hazardu, powinny uwzględnić środki mające na celu kontrolę problematycznego hazardu.

Artykuł sponsorowany