Czy płatności Blik są bezpieczne?

0
1041
views

W czasach kiedy coraz większa liczba konsumentów wybiera zakupy online, wzrasta ilość zagrożeń związanych bezpieczeństwem płatności w Internecie. Według danych udostępnionych przez Business Insider wartość e-handlu w Polsce uległa ogromnej zmianie i w ciągu dwunastu miesięcy 2020 roku wzrosła o ponad 31%. Taką dynamiką nie może pochwalić się żaden inny europejski rynek. Sytuacja pandemiczna miała wpływ także na odsetek klientów korzystających z bankowości internetowej. Ich liczba zwiększyła się o ponad 30%. Głównym beneficjentem tego trendu były błyskawiczne płatności Blik, które są obecnie liderem na polskim rynku, wybieranym przez osoby dokonujące zakupów nie tylko towarów, ale także usług. W tym samym czasie rośnie także popularność płatności Blik kasyno, dzięki którym gracze mogą składać bezpieczne i darmowe depozyty oraz kupować gry online.

Właścicielem tej metody płatności jest firma Polski Standard Płatności (PSP), którą utworzyło w 2013 roku sześć krajowych banków: Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski. W ciągu następnych lat system Blik zdobył szaloną popularność wśród krajowych konsumentów. Tylko w ubiegłym roku suma wszystkich transakcji online zrealizowanych przy pomocy tej innowacyjnej metody była o 65,3% większa niż w 2020. Codziennie z Blik korzysta w Polsce prawie dziewięć milionów klientów. To zaufana i znana marka, którą charakteryzuje bardzo prosty system obsługi oraz stosowanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

Metoda płatności Blik działa w bardzo prosty sposób. Konsumenci, płacąc z Blik, podają tylko swój numer telefonu. Na stronie gdzie dokonują zakupu, przepisują jedynie 6-cyfrowy, jednorazowy, ważny przez dwie minuty kod, który wyświetla się w aplikacji banku. Operacja jest realizowana natychmiast. Wszystkie płatności online są bezpłatne, a PSP pobiera od sprzedawcy jedynie niewielką opłatę, nieporównywalną do tej, której żądają operatorzy innych systemów obsługi płatności np. kart kredytowych. Zakup jest bardzo bezpieczny także dlatego, że klient nie musi podawać żadnych numerów kont bankowych, numerów karty kredytowej, PIN lub kodów weryfikacyjnych CVV/CVC. Właściciel Blik stosuje najnowocześniejsze systemy uwierzytelniania transakcji online, a dane osobowe konsumentów nie są udostępniane. Blik, jako krajowa metoda płatności, podlega przepisom unijnym, co oznacza, że wszystkie płatności elektroniczne realizowane na jej terenie są objęte tzw. silnym uwierzytelnieniem klienta (SCA). Dodatkowo powierzone pieniądze przez klientów chroni krajowy Fundusz Gwarancyjny. Blik współpracuje jedynie z podmiotami gospodarczymi, które stosują i przestrzegają przepisów RODO oraz posiadają witryny online z certyfikatami SSL.

Oprócz wnoszenia opłat za zakupione towary lub usługi, klienci Blik mogą również wysyłać i odbierać pieniądze na numer telefonu. Wystarczy tylko podać swój numer i przepisać kod Blik. Popularne są także wypłaty środków z bankomatów przy użyciu Blik. Tutaj w zależności od banku, klienci są zmuszeni do ponoszenia dodatkowych opłat. Od niedawna firma oferuje płatności zbliżeniowe, dzięki którym możliwe są zakupy produktów w punktach stacjonarnych do określonej kwoty, bez konieczności przepisywania kodu. Usługa została uruchomiona niedawno, dzięki pozyskaniu przez PSP systemu tokenizacji Mastercard Digital Enablement Services (MDES), pozwalającego na generowanie danych instrumentu płatniczego dla konkretnego urządzenia. System jest własnością firmy MasterCard, która zdecydowała się także na kupno części udziałów Blik, co według analityków jest zapowiedzią agresywnej ekspansji na rynki międzynarodowe tego polskiego systemu płatności.

Artykuł sponsorowany