5 gier wideo z naturą w tle

0
1088
views

Wirtualny świat kojarzy się zwykle z chłodem i odhumanizowanym, dystopijnym klimatem. Całkiem niesłusznie! Dzięki fantastycznej grafice i rosnącym mocom obliczeniowym telefonów komórkowych, konsol i komputerów możemy zanurzyć się coraz częściej w realistycznej symulacji przyrody. Postanowiliśmy sporządzić dla was subiektywny top-5 gier wideo z ekologią w roli głównej. Kolejność przypadkowa.

Beyond Blue (E-line Media, 2020)

Beyond Blue to gra osadzona w podwodnym świecie — prawdopodobnie jest to najlepszy tytuł o tej tematyce, który kiedykolwiek powstał. Gracze poznają tajniki morskiego życia oraz problemy, jakie stwarzają dla oceanów industrializacja i zmiany klimatyczne. Wcielamy się tutaj w Mirai, młodą biolożkę, która poświęciłą sia badaniom pewnego stada wielorybów. Recenzowany tu tytuł powstał we współpracy z BBC i biologami morskimi z krwi i kości, dzięki czemu gra nie tylko bawi, ale i uczy. Beyond Blue to jednak coś więcej niż tylko program edukacyjno-rozrywkowy. Recenzenci zgodni są co do tego, że gra ma świetną, wciągająca fabułę. Otwarty świat z kolei umożliwia wielogodzinne nurkowanie w rozmaitych ekosystemach cyfrowego oceanu bez znużenia, pływając z delfinami, rekinami, wielorybami i innymi stworzeniami.

A Short Hike (Adamgryu, 2019)

Oto kolejny tytuł, co do którego niemal wszyscy krytycy są zgodni: jest to prawdziwy hit. A Short Hike przenosi graczy do fikcyjnego Hawk Peak Provincial Park. Gracz zamienia się tam w ptaka, który… lata, pływa, gra w siatkówkę, wędruje, łowi ryby, a nawet udaje się w poszukiwania skarbu. Fabułą tej gry jest wilowątkowa, jednym z nich jest naturalnie ekscytująca wycieczka na szczyt góry. jednak jak to byw w przypadku gier o otwartej fabule, prawdziwa zabawa polega na poznawaniu innych gości parku i samego świata. Czas spędzony na grze w A Short Hike mija szybko, zaś samą grę ukończyć można w jeden weekend. Tytuł pozostawia niezwykle pozytywne wspomnienia i możemy się tu znów poczuć jak dzieci na letnim obozie podczas beztroskich wakacji.

Walden (USC Games, 2017)

Tytuł gry wprost nawiązuje do słynnej książki amerykańskiego transcendentalisty Henry’ego Davida Thoreau „Walden. Życie w lesie”. To epicka, stosunkowo prosta gra o równie prostym życiu na łonie natury. W pewnym sensie jest to symulacja prawdziwego życia w lesie, z dynamicznie zmieniającym się, pełnym detali środowiskiem naturalnym. Jednak próżno szukać tu emocji znanych z gier typu survival – to gratka dla osób, które wciąż szukają sensu w swoim życiu. Wielowymiarowa narracja stawia nas przed trudnymi wyborami i pomaga odpowiedzieć na pytania, czy faktycznie potrzebujemy społeczeństwa z całym jego chaosem, przemocą i zgiełkiem wielkich miast? Tytuł zgarnął sporo nagród w branżowych czasopismach i blogach.

Wild Buffalo (NetGame 2019)

Slot hazardowy na pieniądze (dostępny na wielu stronach kasyn online za free), jeden z wielu tzw. „jednorękich bandytów” o tematyce przyrodniczej. Ta całkowicie losowa gra pozwala doświadczyć sporych emocji zarówno w wersji darmowej, jak i na pieniądze – obie znajdziemy na takich stronach jak na przykład kasynainternetowe23.net. Darmowe spiny, specjalne symbole Wild i Scatter, pięć bębnów i cztery rzędy, aż 1024 linii wygranych oraz wysoki wskaźnik RTP (ponad 96%) – wszystko to sprawia, że czas spędzony przy Wild Buffalo obfituje w niezwykłe emocje.

Stardew Valley (ConcernedApe, 2016)

Tej gry chyba przedstawiać nie trzeba. Ta cudowna symulacja życia na farmie w małej społeczności pełnej barwnych postaci, stanowi dzieło jednego człowieka, Erica Barone. Autor poświęcił jej cztery lata swojego życia i stworzył grę, która estetyką nawiązuje 16-bitowych tytułów sprzed lat. Stardew Valley pozwala oderwać się od tytułów wymagających od nas zabijania zombiaków i szalonej rywalizacji. W zasadzie wszystko toczy się tu niespiesznie, co podkreśla relaksująca muzyka i świetnie stworzona mechanika sadzenia i zbiorów. Gra łączy elementy symulatora farmy z grami przygodowymi, a nawet posiada elementy RPG. W 2021 roku wprowadzono również tryb multiplayer, dzięki czemu gracze mogą grać ze swoimi przyjaciółmi.