Zielony Dziennik

Stosowane powszechnie suszarnie daszkowe do kukurydzy i inne ciekawe rozwiązania na rynku rolnym

Suszarnie do kukurydzy to nieodłączny element elewatorów oraz przedsiębiorstw rolnych zajmujących się skupem zbóż, często też gospodarstw rolnych. Urządzenia te pozwalają przygotować zboże przed długoterminowym magazynowaniem. W celu prawidłowego przechowywania kukurydzy jej wilgotność nie powinna przekraczać 14%. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w polskich przedsiębiorstwach są suszarnie daszkowe. Jak działają i czy są inne rodzaje suszarni na rynku krajowym i zagranicznym? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Suszarnie daszkowe oraz dostępne modele tych urządzeń w ofercie polskiego producenta firmy AG-Projekt

Suszenie kukurydzy i innych zbóż odbywa się poprzez przepuszczenie dużej ilości gorącego powietrza. Ciepłe medium trafia pod daszek wlotowy, przepływa przez ziarno i maksymalnie nawilżone wydostaje się daszkiem wylotowym. W celu udoskonalenia jakości ziarna w połowie kolumny daszki są przesunięte względem siebie, co wymusza mieszanie się materiału. Tym sposobem zmniejsza się do minimum ryzyko otrzymania niejednorodnej wilgotności kukurydzy na wyjściu z suszarni. Wilgotne powietrze z wyższych poziomów grzejnych zostaje usunięte poprzez górne wentylatory wyciągowe, niedowilżone wraca pod palnik. Zdecydowana większość suszarni daszkowych o pracy ciągłej ma wbudowany układ chłodzenia ziarna. Po przejściu przez poziomy chłodzące podgrzane powietrze tak samo jest kierowane do obiegu wtórnego. Takie procesy rekuperacji ciepłego powietrza pozwalają zaoszczędzić do 30% energii cieplnej.

Do najpopularniejszych urządzeń w ofercie AG-Projekt możemy zaliczyć suszarnie daszkowe SD3/SD6 ESR z układem rekuperacji ciepłego powietrza o wydajnościach 120-1200 t/dobę lub z systemem podwójnej rekuperacji i dodatkowym wymiennikiem ciepła SD3/SD6 ESR PLUS o wydajnościach 350-1200 t/dobę kukurydzy z 30 do 15%. W ofercie również dostępne mniejsze suszarnie SD2 o pracy ciągłej lub porcjowej o maksymalnej wydajności 120 t/dobę. Doradcy techniczni potrafią dostosować wielkość suszarni do każdej wymaganej wydajności z dokładnością do 10 ton/dobę.

Zalety suszarni daszkowych

Suszarnie daszkowe swoją popularność zyskały dzięki szerokiemu spektrum korzyści. Do najważniejszych możemy zaliczyć ekonomiczny proces suszenia, niską pyłowość, cichą pracę i stosunkowo prostą modułową konstrukcję. Daszkowe suszarnie pozwalają na szybkie i równomierne wysuszenie ziaren, a zastosowanie tych urządzeń w obiektach suszarniczych wpływa na minimalizację pracy ludzkiej.

Suszarnie daszkowe – dla kogo?

Suszarnie daszkowe przeznaczone są dla wielu grup odbiorców. Najczęściej są to:

Suszarnia do kukurydzy i innych materiałów sypkich – inne rozwiązania

W Europie i na świecie możemy znaleźć też inne rozwiązania w zakresie suszarni do kukurydzy. W UK popularne są suszarnie taśmowe. Wykorzystywane są do suszenia różnych ziaren lub biomasy np. soi, kukurydzy, zrębek. Są ekonomiczne, natomiast mało wydajne. W Stanach Zjednoczonych często spotykane są wieżowe suszarnie do kukurydzy. Ich cechą charakterystyczną jest z kolei duża wydajność ale niska ekonomia suszenia. Na rynkach światowych możemy również znaleźć suszarnie kontenerowe, silosowe, podłogowe oraz z przepływem krzyżowym.

Różnorodność rozwiązań naprawdę robi wrażenie lecz rynek krajowy wydaje się być zdecydowanym. Ergonomia, wysoka wydajność, energooszczędność i cicha praca sprawiły że suszarnie daszkowe są tak chętnie wybierane przez polskich inwestorów.

Więcej informacji na temat suszarni do kukurydzy znajdziesz na stronie AG-Projekt: https://www.agprojekt.pl/index/suszarnia-do-kukurydzy.html.

Artykuł sponsorowany