Moje teledyski

0
761
views

Channel 4 opublikował własną listę 100 najlepszych teledysków w historii muzyki. Choć z większością umieszczonych tam dzieł krótkometrażowych nie mogę polemizować, paru wideoklipów mi jednak brakuje, dlatego postanowiłem stworzyć własną listę top five. Oto ona (w kolejności mniej lub bardziej przypadkowej, bo i hierarchię ich trudno ustalić):

Bad Girl – Madonna

Piosenka pochodzi z kontrowersyjnego albumu Erotica wydanego w lutym 1993 roku. Reżyserem klipu jest David Fincher, który współpracował z Madonną już wcześniej, podczas tworzenia Express Yourself i Vouge (Fincher wyreżyserował później Ciekawy Przypadek Benjamina Buttona). Madonna występuje w roli Louise Oriole (Louise – drugie imię Madonny, Oriole – nazwa ulicy, przy której kiedyś mieszkała), która prowadząc samodestrukcyjne życie w końcu zostaje zamordowana, po tym jak jej anioł struż (w tę rolę wcielił się Christopher Walken) aplikuje na jej usta pocałunek śmierci.

Smack My Bitch Up – The Prodigy
www.youtube.com/watch%3Fv%3D0BpfydZdTE0

Singiel z płyty The Fat Of The Land. Klip wyreżyserowany przez Jonasa Åkerlund, odpowiedzialnego między innymi za Telephone Lady Gagi, Music i Ray Of Light Madonny, czy Whiskey in the Jar dla Merallica. Smack My Bitch Up został prawie natychmiast zbanowany przez większość stacji telewizyjnych na świecie za sceny wandalizmu, narkotyzowania, nagość i sex. Najbardziej ciekawa jest perspektywa klipu (widz jest jego głównym bohaterem), a mimo, że szokujących obrazów nie brakuje, najbardziej zaskakuje końcowe odbicie w lustrze.

Freedom! ‘90 – George Michael

I tu ponownie objawia się majstersztyk David Finchera. Najlepszy LipDub na rynku, przynajmniej najpiękniejszy dzięki Naomi Campbell, Lindzie Evangelista, Cindy Crawford, Christy Turlington i Tanji Patitz. Freedom to wizualne odcięcie się epoki Faith.

Human Behaviour – Björk
http://www.youtube.com/watch?v=Ps7uk99XzsU

Utwór pochodzi z albumu Debut i choć artystka zasypała nas doskonałymi teledyskami, ten jest moim osobistym faworytem. Klip wyreżyserowany przez Michaela Gondry, z którym Björk współpracowała dość często. Natchnieniem do teledysku jest film animowany Yuri Norsteina Hedgehog In The Frog.

I Want More Part II – Faithless

To wycinki dokumentu autorstwa Daniela Gordona pokazujące północnokoreańskie wyczyny masowych grup akrobatyki artystycznej. Dokumentarzyści towarzyszyli gimnastyczkom i ich rodzinom podczas ośmiomiesięcznych przygotowań do odbywających się w 2003 roku zawodów w miejscowości Pyongyang. Obraz zabija nie tyle wyrafinowaniem produkcji, co perfekcją samych zawodniczek.

Jeśli komuś mało zapraszam do:
The Dope Show – Marylin Manson

Around The Word – Daft Punk
http://www.youtube.com/watch?v=JFwQoqbWgSs

Confide In Me – Kylie Minogue

Unsinished Symphathy – Massive Attack

Who Is It – Michael Jackson
http://www.dailymotion.pl/video/x1wj0u_michael-jackson-who-is-it_music

ZielonyDziennik.pl, Piotr Glowacki