Animation Now! Festival

0
783
views

Animation Now! Festival już po raz trzeci zaprasza wszystkich fanów filmów animowanych i miłośników dobrego kina na animowaną ucztę! Przez pięć dni (7-11 grudnia 2011) będziemy serwować animację w Gdańsku, Gdyni i Sopocie w postaci przeglądów filmowych, warsztatów, spotkań z artystami i pokazów audiowizualnych.

Projekcje odbywać się będą w Kinie Kameralnym w Gdańsku i Klubie Filmowym w Gdyni i na większość pokazów wstęp jest wolny. W tegorocznym festiwalowym menu odnajdziemy bogatą paletę pomysłów i technik, najświeższe filmy z całego świata oraz interaktywne wykorzystanie animacji. Animation Now! zapewni liczne wizualne odkrycia, przedstawi frapujące historie, w tym również tylko dla widzów 18+ i przekaże mnóstwo rysunkowej pozytywnej energii.

Festiwal Aktualnej Animacji zaprezentuje starannie opracowany program filmów długo- i krótkometrażowych nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach. Dla ceniących żywiołową muzykę z Hawany i Nowego Jorku przygotowaliśmy hiszpański animowany romans „Chico i Rita”. Wśród filmów z niedościgłych w poszukiwaniach technologicznych Stanów Zjednoczonych znajdziecie futurystyczny świat sympatycznego robota „WALL-E” oraz mroczną i oniryczną opowieść „Koralina i tajemnicze drzwi”. Dla fanów Hayao Miyazakiego przygotowaliśmy pięknie zrealizowaną historię „Ponyo”; nie zapomnieliśmy również o niezależnej japońskiej animacji reprezentowanej przez wyrafinowane i oszczędne w formie filmy Atsushi Wada oraz ornamentalne i rozbuchane formalnie wizje Mirai Mizue. W tym roku specjalna sekcja programowa poświęcona zostanie animacji środkowoeuropejskiej, dzięki czemu poznamy lepiej aktualną kinematografię naszych południowych sąsiadów Czechów i Słowaków oraz Węgrów. Dorosłych widzów zapraszamy na kompilację Sex and Desire, która z humorem, prowokacją i nieskrępowaną wyobraźnią wizualną dotyka sfery seksualności jak i pragnienia zjednoczenia z drugą osobą.

Festiwalowa publiczność będzie mogła zapoznać się tajnikami współczesnej animacji lalkowej (warsztat prowadzony przez Czeszkę Lenkę Krizovą), unikatowymi filmami tworzonymi na szkle (warsztat Czeszki – Lucie Sunkovej) oraz wykorzystaniem animacji w videoklipach (warsztaty animacji błyskawicznej Yacha Paszkiewicza), a także osobiście porozmawiać z twórcami animacji podczas spotkań Welcome Animation! (m.in. z Martinem Vandasem, producentem czeskiego filmu Fimfarum 3)

W tym roku przygotowaliśmy specjalną atrakcję dla miłośników animacji – dwupłytową kolekcję DVD „Uwaga! Świeżo Animowane” promującą młodą polską i czeską animację, której premiera odbędzie się podczas otwarcia Animation Now! Festival w grudniu 2011.

Nie zabraknie także dobrej zabawy z animation now! karaoke, czyli improwizacjami dubbingowymi do kultowych produkcji (forma konkursu z atrakcyjnymi nagrodami!) oraz inspirujących spotkań współczesnych brzmień muzycznych z interaktywnym użyciem animacji (performance duetu z Czech Mateřídouška + interaktywna instalacja „Cast a shadow” Szymona Kabały).

KOMPONENTY PROGRAMOWE:
Animation Now! Review: projekcje filmowe
Warsztaty: animacja lalkowa, animacja na szkle
Welcome Animation!: spotkania z twórcami animacji
Sound&Vision: performance + instalacja audiowizualna
Akcje specjalne: animation now! karaoke + DVD „Uwaga! Świeżo Animowane” + noc z muzyczną animacją

MIEJSCA FESTIWALOWE:
Kino Kameralne | Gdańsk | ul. Długa 57
Klub Filmowy | Gdynia | ul. Waszyngtona 1
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny | Gdynia | ul. Al. Zwycięstwa 96/98
Zabytkowy Bank Polski | Gdynia | róg ul. 10 Lutego i 3 Maja
Gdańsk 2016 | Gdańsk | ul. Długi Targ 39/40
Lalala | Sopot | ul. Rzemieślnicza 42

OPIS PROGRAMU

Filmy pełnometrażowe
WALL-E
Chico i Rita
Crulic. Droga na drugą stronę + spotkanie producentem filmu
Koralina i tajemnicze drzwi
Trzej zbójcy
Ponyo
W środku Europy | Animacja z Czech, Węgier i Słowacji
Fimfarum 3 + spotkanie z producentem filmu
Auto-Historie