Zatroszcz się o Bałtyk w Europejski Dzień Morza

0
748
views

Morze to nie tylko plaże i wypoczynek. To również skomplikowany ekosystem będący miejscem życia wielu roślin i zwierząt. W niedzielę, 20 maja, będziemy obchodzić Europejski Dzień Morza. Ekolodzy z WWF Polska przypominają, że Bałtyk jest jednym z najmniejszych i najbardziej wrażliwych mórz na świecie, a występujące w nim gatunki potrzebują naszej pomocy.

 

Wielu z nas staje często przed wyborem: jaka ryba na obiad? Zanim podejmiemy decyzję warto sprawdzić, które ryby i owoce morza możemy jeść, a których lepiej unikać ze względu na to, że zagraża im wyginięcie lub sposób ich połowu jest szkodliwy dla środowiska. W tym celu WWF Polska przygotował specjalny poradnik, w którym najpopularniejsze gatunki ryb kupowane przez polskich konsumentów oznaczone są czerwonym, żółtym albo zielonym światłem. Poradnik dostępny jest na stronie poradnikrybny.wwf.pl.

 

Nadmierne połowy są ogólnoświatowym problemem – przypomina Piotr Prędki z WWF Polska. – Niestety to Unia Europejska przoduje w niechlubnych statystykach. Szacuje się, że na każde cztery poławiane w UE stada ryb, trzy są przeławiane – tzn. łowi się w nich więcej ryb niż wynosi naturalna zdolność danego stada do odtworzenia.

 

Każdy z nas może przyczynić się do odbudowy zagrożonych populacji, nie tylko dokonując zakupów gatunków, które można jeść bez szkody dla środowiska, ale także poprzez podpisanie petycji „Więcej Ryb” na stronie www.wwf.pl/wiecejryb. Petycja ta skierowana jest do członków Parlamentu Europejskiego i wzywa ich do działań na rzecz gruntownej reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Zmiany w tej polityce mogą zagwarantować zaprzestanie nadmiernych połowów, ograniczyć ilość ryb wyrzucanych za burtę i doprowadzić do skutecznej ochrony mórz i oceanów.

Morze Bałtyckie jest nie tylko miejscem występowania ryb, ale także morskich ssaków. W tym roku Europejski Dzień Morza zbiega się z Międzynarodowym Dniem Morświna.

 

Polacy nie zdaja sobie sprawy z tego, że w naszym morzu żyje daleki kuzyn delfina. Morświny są jednym z najmniej znanych ssaków żyjących w Bałtyku. Jako jedyne walenie na stałe zasiedlają jego południowe wody. – mówi Anna Dębicka z WWF Polska. – Obecnie morświny są gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem i znajdują się pod ścisłą ochroną.

W Bałtyku występują również trzy gatunki fok, będące pod ochroną. Na polskim wybrzeżu mamy coraz więcej ich obserwacji – głównie fok szarych – i trzeba pamiętać , że foki przebywają na plaży, bo chcą odpocząć , a w okresie foczych narodzin urodzić i wykarmić młode.

 

W przypadku spotkania foki na plaży możemy jej pomóc poprzez odpowiednie zachowanie – przypomina Anna Dębicka z WWF Polska. – Nie podchodźmy do niej i zostawmy ją w spokoju. Powinniśmy też powiadomić niezwłocznie Błękitny Patrol WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795536009 lub Stację Morską w Helu. Jeżeli foka będzie potrzebowała pomocy, wolontariusze WWF dotrą do niej, aby sprawdzić jej stan i zorganizować transport do Stacji Morskiej, gdzie zostanie poddana leczeniu i rehabilitacji.

fot. WWF/Bogusław Andruchowicz