Miejsce Odległe

0
623
views

Centrum Nauki Kopernik otwiera nową przestrzeń artystyczną – Pawilon 512. Pierwsza wystawa – „Miejsce Odległe”, autorstwa grupy Sputnik Photos.

Jedno miejsce. Pięciu fotografików. Dwadzieścia trzy zdjęcia.
Artyści z grupy Sputnik fotografowali Wisłę zimą i wiosną. Skupili się na tym samym, 30. kilometrowym warszawskim odcinku rzeki. W efekcie powstało pięć kompletnie różnych fotoopowieści, ukazujących odmienne przestrzenie. Taka właśnie jest Wisła – dla jednych to miejsce magiczne, azyl, dla innych ściek, śmietnik, miejsce odrzuconych ludzi i przedmiotów.

Fotograficy tworzą swoiste mikroświaty – ukazują drobne wycinki, fragmenty rzeczywistości, pozostawiając odbiorcom szerokie pole do interpretacji. Nie znajdziemy tu pejzaży, zdjęć statków, plaż, mostów. Na wielu zdjęciach nie widać nawet fragmentu rzeki. Stanowi ona swoistą metaforę, inspiruje i spina w całość wszystkie prace.

Pod powierzchnią. Rafał Milach

Zaliczany do czołówki twórców młodego pokolenia w Polsce. Zdobył I nagrodę World Press Photo w kategorii Sztuka i rozrywka (2008), Grand Press Photo (2009), a w 2011 roku otrzymał trzy nagrody: w kategoriach Album, Reklama oraz nagrodę główną na New York Photo Festival.

Nad Wisłą szukał obrazów nieoczywistych, na co dzień ukrytych dla oka. Kryjących się pod powierzchnią wody. Dzięki pomocy nurków pracujących dla komisariatu policji rzecznej, sfotografował przedmioty znalezione przy ludziach wyłowionych z rzeki. Interesowały go też pozostałości powodzi z 2010 r. i budowa tunelu metra.

Obieg zamknięty. Agnieszka Rayss

Zajmuje się fotografią dokumentalną. Laureatka nagrody Newsreportaż i Grand Press Photo, finalistka konkursu Hasselblad Masters 2009.

Pociągają ją maszyny i architektura przemysłowa. Zajęła się funkcjonalną stroną rzeki i odkryła miejsca na co dzień ukryte – oczyszczalnię ścieków Czajka, Filtry. Ukazała proces wymiany między rzeką a miastem, zamknięty obieg wody, którego nie jesteśmy do końca świadomi, a z którego codziennie korzystamy.

Obrazy rzeczywistości. Jan Brykczyński
Stypendysta Europejskiej Fundacji Kultury, Funduszu Wyszechradzkiego i Ministra Kultury. Laureat wielu konkursów fotograficznych, w tym w 2012 roku Sony World Photography Award.

Poznał niegdysiejszą świetność Wisły dzięki rozmowom z osobami, którzy takie czasy pamiętają. Sfotografował ich. Czas, kiedy rzeka żyła, przypada na okres, kiedy oni sami byli młodzi i aktywni. Dziś są opuszczeni jak ta rzeka. Porzucona i zapomniana.

Studio Wisła. Adam Pańczuk

W swoich zdjęciach skupia się na relacji człowieka z naturą. Jego prace były wielokrotnie nagradzane m.in. w konkursach Newsreportaż, Grand Press Photo czy BZ WBK Press Photo. W 2009 roku otrzymał honorowe wyróżnienie w konkursie Magnum Expression Award.

Brzeg Wisły posłużył mu jako studio fotograficzne. Zapraszał do niego mieszkańców Warszawy i robił im portrety. Rzeka stała się świadkiem czasów. Ludzie się zmieniają, a ona płynie i jest punktem odniesienia.

Ekosystem. Michał Łuczak

Zajmuje się fotografią dokumentalną. Jego dokument Biały dom prezentowany był podczas Miesiąca Fotografii (Kraków). Projekt „Młodzi Górnicy” został wyróżniony w konkursie Magnum Expression Award.

Postanowił pokazać ludzi, którzy tak wtopili się w nadwiślańskie środowisko, że stali się jego częścią. Na praskim brzegu Wisły odnalazł ludzkie kryjówki, szałasy, które trudno wypatrzyć. Fotografował ludzi, którzy pracują nad Wisłą, czyszczą nabrzeże, ale także takich, którzy łowią tu ryby, mieszkają, ukrywają się przed miastem i innymi ludźmi.

Wystawę „Miejsce Odległe” można oglądać do 9 września, od wtorku do niedzieli, od godz. 10.00 do 20.00.

Wstęp wolny.