Oszczędności na energii – wspólny projekt U M i Starostwa

0
736
views

Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe przygotowują ostatnią odsłonę wspólnej oferty przetargowej na dostawy energii elektrycznej dla jednostek samorządu w Piotrkowie Tryb. i Powiecie Piotrkowskim.

Urzędnicy liczą, że projekt ten pozwoli zaoszczędzić nawet do 30 procent energii. Wartość dwuletniego zamówienia oceniana jest na 15 mln zł brutto. Dostawcę energii mieszkańcy Piotrkowa poznają jesienią.

Realizacja projektu przebiegała w kilku etapach. W lutym br. doszło do pierwszych spotkań pomiędzy przedstawicielami UM i Starostwa. Do końca marca starostwo oraz gminy, które zdecydowały się na współpracę, zweryfikowały zamówione moce dostaw energii, przeprowadziły inwentaryzację liczników oraz dokonały analizy zawartych umów.  Następnie przystąpiono do sporządzania specyfikacji procedury przetargowej. Urząd Miasta, jako najbardziej doświadczona w tym zakresie jednostka, kierował pracami przygotowawczymi.

– W ciągu najbliższych dni ogłoszony zostanie wspólny przetarg na dostawę 16 milionów kilowatogodzin dla 1271 punktów poboru – informuje  Sekretarz Miasta Bogdan Munik. – Energia elektryczna dostarczana będzie dla 810 punktów poboru oświetlenia ulicznego z terenu miasta i powiatu, reszta to obiekty należące do dziesięciu jednostek samorządu terytorialnego: Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Starostwa Powiatowego oraz ośmiu gmin powiatu piotrkowskiego – wylicza sekretarz.

W ubiegłym roku miastu udało się zaoszczędzić ponad 300 tys. zł na rachunkach za prąd. Przetarg wygrała wówczas krakowska firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Być może inicjatywa ta pozwoli na organizowanie przetargów w różnych dziedzinach, co znacznie obniżyłoby ponoszone koszty w całym regionie.

Karolina Grzybowska