Rzeszów ekologicznie

0
835
views

Ponad 50 proc. ludności świata żyje w miastach, a ta liczba ciągle rośnie. Domy, hotele, drogi – wszystko, co budujemy wpływa na środowisko. Co zrobić, by miasta takie jak na przykład Rzeszów były bardziej ekologiczne?

Rzeszów to rozwijające się prężnie, średniej wielkości miasto na Podkarpaciu. Leży około 10 kilometrów od portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Miasto się rozrasta, powstają nowe osiedla mieszkaniowe, hotele. Mieszkańcy, firmy, hotele zużywają w efekcie coraz większą ilość surowców. Każdy rzeszowski dom, hotel jest energochłonny. Aby zmniejszyć wpływ rozwoju miasta na otoczenie, każdy mieszkaniec Rzeszowa, właściciel hotelu, powinien zdać sobie sprawę z własnego udziału w kształtowaniu lokalnego środowiska. Wprowadzając tylko kilka małych zmian, może się przyczynić do polepszenia jego stanu. Może więc wymienić żarówki tradycyjne na energooszczędne, zacząć segregację śmieci, zmniejszyć zużycie wody i światła. Każdy hotel w Rzeszowie powinien przekazywać śmiecie do utylizacji, a produkty jakich hotel używa do utrzymania czystości powinny być przyjazne dla środowiska.

Na terenie Rzeszowa działają przedsiębiorstwa zajmujące się kompleksowo gospodarką odpadami i surowcami wtórnymi, z których usług mogą korzystać właściciele domów i hoteli w Rzeszowie. W mieście organizowane są happeningi ekologiczne, Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej, a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przeznacza co roku część środków finansowych na edukację ekologiczną. Ważne jest także tworzenie budynków użyteczności publicznej, na przykład hoteli, zgodnie z nowoczesnymi przyjaznymi środowisku technologiami.

Hotel w Rzeszowie

Rzeszów to największe miasto w Polsce południowo-wschodniej. Jest tu kilka miejsc, które z pewnością warto zobaczyć – między innymi: Zamek Lubomirskich, piękny rynek z ciekawym ratuszem, kościół Świętego Krzyża, rezerwat Lisia Góra. W Rzeszowie nie trudno znaleźć hotel. Hotele o różnym standardzie znajdują się zarówno w mieście, jak i jego okolicy. Niektóre z hoteli rzeszowskich szczególnie dbają o środowisko, są też takie wyposażone w nowoczesne technologie zarządzania energią.