Atrakcje Petersburga

0
579
views

Pełne dzieł sztuki muzea i pełne przepychu pałace, zaś w tle – echa burzliwej i pełnej nieoczekiwanych zwrotów historii. Tu, w delcie Newy, zabytków godnych uwagi jest tak wiele, że na zwiedzanie miasta trzeba by poświęcić cały urlop.

Petersburg, jak na miasto reprezentujące potęgę rosyjskich carów przystało, kusi licznymi atrakcjami i wspaniałymi zabytkami. 
Które obiekty w tym mieście zasługują na szczególną uwagę?

Pałac Zimowy – Ermitaż
Ta barokowa, potężna budowla wznosząca się nad Newą jest obiektem, którego pominąć nie można. Pierwszą mieszkanką tej ogromnej rezydencji była caryca Katarzyna II. To ona przemieniła pałac w ogromną galerię sztuki. Dziś Ermitaż jest zaliczany do najważniejszych galerii malarstwa na świecie. W jego murach można podziwiać dzieła dobrze znane miłośnikom sztuki. Obrazy Rubensa, Tycjana i Rembrandta to podstawa zgromadzonej w pałacu kolekcji. 

Cerkiew na Krwi
To kolejny symbol miasta i obowiązkowy punkt w programie zwiedzania. Zbudowany w miejscu, w którym zamordowano cara Aleksandra II Romanowa sobór Zmartwychwstania Pańskiego ukończony został w początkach XX wieku. Inicjatorem budowy tej świątyni był syn nieszczęsnego cara – Aleksander III, którego potomków miał spotkać jeszcze okrutniejszy los. Sobór swą architekturą nawiązuje do tradycyjnego dla Rosji stylu, który dominował w tym kraju na przełomie XVI i XVII stulecia. Złocone kopuły widoczne z daleka oraz kolorowa mozaika zdobiąca zewnętrzną elewację czynią tę budowlę wyjątkowo pięknym i ciekawym zabytkiem sakralnej architektury. Kolorowe mozaiki zdobią również wnętrze soboru. Większość z nich przedstawia świętych otoczonych szczególnym kultem w Rosji oraz sceny z Nowego Testamentu. 

Muzealny okręt
O najnowszej historii Rosji przypomina niezwykłe Muzeum Aurora, urządzone na najsłynniejszym rosyjskim krążowniku. Ten okręt, który zasłużył się w wojnie rosyjsko – japońskiej (1904-1905) jest dziś najważniejszym symbolem rosyjskiej Rewolucji Październikowej. To na jego pokładzie powołany został komitet rewolucyjny, to z jego działa oddano pierwszy rewolucyjny strzał. Dziś okręt udostępniony jest do zwiedzania, zaś opiekunowie tego pływającego muzeum zadbali, by możliwie jak najlepiej odtworzyć jego wygląd z 1917 roku. 

Indywidualni turyści mogą mieć pewne problemy ze zwiedzaniem tego miasta. Niezbędna jest tu i znajomość języka, i posiadanie wizy. Wielkim ułatwieniem jest zatem dobre biuro podróży, które gwarantuje bezpieczną i udaną wycieczkę do tego carskiego grodu.

pl