Explo Niedziela z zabytkowym Jelczem M11

0
724
views

Od 7 kwietnia bydgoszczanie mogą korzystać z nowej atrakcji. Motywem przewodnim spotkania w Exploseum będzie „Komunikacja i transport”.

– Zdecydowaliśmy się na taką tematykę, ponieważ od 1 kwietnia mieszkańcy mogą dojechać do muzeum autobusem – informuje Maciej Czechowski z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.
 
Explo Niedzielę rozpocznie prezentacja o historii bydgoskiej komunikacji, następnie zaplanowano zwiedzanie garaży pochodzących z okresu wojny , oraz przejażdżkę zabytkowym Jelczem  M11.
 
Historia tego modelu zaczyna się w 1983 roku, wtedy powstał prototyp autobusu, który w kolejnych latach został zmodyfikowany. Do 1990 roku wyprodukowano 2600 pojazdów. Obecnie autobusy nadal są eksploatowane przez firmy transportowe w kilku polskich miastach, jednak w większości zastąpiono je nowym taborem. Bydgoszczanie podróżowali Jelczem przez 15 lat, po ulicach miasta jeździło około 30 autobusów tego typu.
 
Udział w niedzielnym spotkaniu jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Początek zwiedzania zaplanowano na 12:45, a kolejna Explo Niedziela odbędzie się 21 kwietnia. Uczestnicy spotkania „Zakamarki strefy NGL” poznają tajniki produkcji nitrogliceryny.

 

(PK)