W obronie drzew, czyli jak skutecznie zmniejszyć zużycie papieru

0
5375
views

Wielu ludzi zapomina, jak ważną rolę w naszym środowisku odgrywają drzewa. Oczywiście są one odpowiedzialne za produkcję tlenu, dzięki czemu potężne lasy tropikalne otrzymały swój przydomek „płuc ziemi”. 

Warto jednak także zwrócić uwagę na to, że gęste korony drzew działają także jak filtr powietrza. Okazuje się, że na liściach zbierają się różne cząstki stałe i zanieczyszczenia. Co więcej, dzięki rozbudowanym systemom korzeniowym, filtrują one wody gruntowe oraz chronią przed erozją gleby. Drzewa stanowią także środowisko życia wielu zwierząt, owadów i drobnoustrojów. Dzięki tym wszystkim cechom, drzewa i lasy zmniejszają ryzyko powodzi, odpowiadają za czystość rzek i chronią przed tworzeniem się smogu.

Niestety, w dzisiejszych czasach często nie doceniamy ich roli, czego efektem staje się nadmierna wycinka drzew, której często można by uniknąć. Według danych statystycznych, co roku wycina się od 12 do 15 milionów hektarów lasów, czyli znacznie więcej, niż jest się w stanie zregenerować. Wycinki stosuje się w celu pozyskania terenów pod uprawę, pozyskania drewna na opał czy do produkcji mebli i budownictwa. Znaczna część produkowanego drewna jest również wykorzystywana jest do produkcji papieru. W ciągu ostatnich 40 lat światowe zapotrzebowanie na ten surowiec wzrosło aż o 400 procent. Dla przykładu, przeciętny Amerykanin zużywa aż 340 kg papieru rocznie. Liczby te są zatrważające, dlatego warto jest zastanowić się, czy istnieją jakieś sposoby na to, by obniżyć konsumpcję papieru, a co za tym idzie, ocalić drzewa.

Papier ekologiczny, a papier bezdrzewny
Coraz częściej organizowane są kampanie, które mają zachęcić ludzi do korzystania z papieru ekologicznego. Czym on się różni od zwykłego papieru? Otóż tradycyjnie papier wytwarza się z masy celulozowej wytworzonej z przemiału włókien drewnianych. Papier ekologiczny natomiast powstaje z celulozy ponownie pozyskiwanej z makulatury. W ten sposób, można ograniczyć wycinkę drzew. Niestety, proces ten ciągle jest droższy od tradycyjnej produkcji. Część konsumentów decyduje się też na zakup papieru bezdrzewnego w nadziei, iż w ten sposób mogą pomoc nadmiernie eksploatowanemu środowisku. Okazuje się jednak, że nazwa ta jest bardzo myląca, zaś do jego produkcji wykorzystuje się drewno. Różnica polega na tym, iż w procesie obróbki usuwane są włókna ligniny, dzięki czemu papier bezdrzewny zyskuje lepsze właściwości.

Recykling i nadmierne drukowanie

Większość z nas kojarzy recykling z utrudnieniem, dużą liczbą koszy na śmieci i potrzebą zastanowienia się nad tym, co gdzie wyrzucać. Warto jednak popatrzeć na to z drugiej strony, gdyż dzięki segregacji śmieci, możemy wpłynąć na wzrost produkcji papieru ekologicznego i zmniejszenie wycinki naszych pięknych lasów. Dodatkowo, warto też się zastanowić, czy wszystkie dokumenty, które dotychczas wydrukowaliśmy, były nam faktycznie potrzebne w tej postaci. Jeśli natomiast musisz już coś wydrukować, zwróć uwagę, by zawsze korzystać z opcji dwustronnego wydruku.

Świetnym przykładem nadmiernego i niepotrzebnego zużycia papieru jest drukowanie milionów biletów komunikacji miejskiej i kolejowej. W dobie internetu i szybko rozwijającej się elektroniki, dostępne są już nowe formy płatności za pociągi, metro, tramwaje czy autobusy, które działają na zasadzie doładowań. W niektórych dużych miastach zaczęto już nawet wprowadzać specjalne karty miejskie, które z czasem powinny zastąpić tradycyjne bilety papierowe.

Niewiele osób zdaje sobie także sprawę z tego, ile kuponów rocznie drukowanych jest w kolekturach loterii na całym świecie. Dla przykładu, brytyjskie Lotto sprzedaje około 49 milionów losów tygodniowo. Co więcej, jeśli przeanalizuje się dochody Totalizatora Sportowego, chociażby ze sprzedaży Mini Lotto, dowiadujemy się, iż jedynie w 2013 roku, organizator tej loterii mógł wydrukować aż 141,5 miliona kuponów! Liczby te są ogromne, warto więc zastanowić czy nie lepiej jest wysłać swój kupon lotto online i oszczędzić kartki potrzebne na blankiet i kupon, niż przyczyniać się do niepotrzebnej produkcji papieru.

Nowe technologie pomagają chronić drzewa

Możliwość wzięcia udziału w różnych grach i loteriach przez internet świetnie pokazuje nam stopień zaawansowania nowych technologii. Obecnie, nie trzeba już drukować gazet czy czasopism, gdyż coraz więcej osób ma powszechny dostęp do internetu, a tym samym możemy korzystać z nich w formie elektronicznej. Ponadto, coraz większą popularność zyskują książki wydawane w postaci tzw. „e-booków”. To samo tyczy się korespondencji elektronicznej, która prawie całkowicie wyparła tradycyjne listy. Wystarczy więc zwiększyć świadomość społeczeństwa i pokazać jak można zredukować zużycie papieru, by wspólnie chronić wspaniałe polskie drzewa i lasy.