Czy w Polsce znikną dowody osobiste?

0
1326
views

Czy w Polsce za kilka lat znikną dowody osobiste? Takie pytanie zadał na swoich łamach portal tvp.info. Propozycję zmian w polskim prawie szykują posłowie PiS z Zespołu Pracy Państwowej.

Rząd Donalda Tuska zapowiedział, że od roku 2011 ruszy w Polsce kolejna wymiana dowodów osobistych – tym razem, wyposażonych w elektroniczny chip, na którym będzie zapisanych znacznie więcej informacji.

Nowe dowody mają mieć także zakodowany elektroniczny podpis każdego Polaka. Posłowie PiS chcą, aby była to ostatnia wymiana dowodów osobistych w naszym kraju – relacjonuje tvp.info.

Według projektu PiS, w Polsce zniknąć ma obowiązek posiadania dowodu osobistego, a z czasem dokument ten ma zostać całkowicie wycofany. Identyfikację obywateli ma umożliwić dowolny dokument, w którym znajdować się będzie nasze zdjęcie i numer PESEL.

Platforma Obywatelska ustami Grzegorza Dolniaka komentuje ten pomysł jako „abberacje i chęć zaistnienia w mediach”. Posłowie PiS nie chcieli się przecież zgodzić na ułatwienia w obowiązku meldunkowym – podała tvp.info.

Tvp.info przypomina także, że obowiązek posiadania dokumentu tożsamości wprowadził w Polsce niemiecki okupant.

Więcej na stronach tvp.info