Vancouver 2010. Złoto Justyny Kowalczyk!

0
1299
views

Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w biegu narciarskim na 30 kilometrów podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver. Polka walczyła do ostatnich centymetrów z Norweżką Marit Bjoergen

– swoją największą rywalką w tych igrzyskach. Na linii mety dzieliło ich raptem 0,3 s. Trzecie miejsce zajęła Finka Aino-Kaisa Saarinen. Złoto Kowalczyk to największy sukces polskich sportów zimowych od prawie 40 lat. Ostatni i jedyny złoty medal dla Polski w zimowych igrzyskach zdobył w 1972 r. w Sapporo Wojciech Fortuna.
Polka na czele od początku

Od początku rywalizacji Kowalczyk utrzymywała się w czołówce. Cały czas za nią biegła najgroźniejsza rywalka Norweżka Marit Bjoergen. Cały czas w czołówce była też Finka Aino-Kaisa Saarinen i Szwedka Charlotte Kalla.

Na 10 km Kowalczyk postanowiła zmienić narty, szybko dogoniła zawodniczki biegnące na początku. Cały czas w czołówce sensacyjnie utrzymywała się kolejna z Polek Kornelia Marek. Na pomiarze czasu przy 12 kilometrze traciła do liderki ledwie 11 sekund i była w prowadzącej grupce.

Na 20 kilometrze Kowalczyk znowu zmieniała narty, zaatakowała wtedy Norweżka Kristin Stoermer Steira. Polka musiała się sprężyć żeby rywalkę dogonić. Udało się, ale chwilę później zaatakowała Bjoergen. Wiadomo było, że walka o zwycięstwo rozegra się pomiędzy faworyzowanymi Polka i Norweżką.