Ekologiczny i sportowy Lotus w Genewie

0
1198
views

Genewski Salon Motoryzacyjny to miejsce, gdzie można zobaczyć hybrydowego Lotusa Evora 414E. Koncepcyjne auto osiągające setkę w 4 sekundy, mające moc 207 KM i moment obrotowy 400 Nm.

Nowy Lotus może przejechać ponad 50 km wykorzystując jedynie energięzmagazynowaną w litowo-polimerowym akumulatorze o pojemności 17 kWh, a całkowity zasięg może być rozszerzony do 483 km.

Dwa silniki elektryczne napędzają niezależnie po jednym kole tylnej osi. Gdy całkowicie wyczerpią one energię zmagazynowaną w akumulatorze, uruchamia się trzycylindrowy silnik o pojemności 1,2 l, który pracując z prędkością 3500 obr/min produkuje 48 KM i doładowuje baterię. Na uwagę zasługuje kompaktowa konstrukcja generatora i jego niska waga (85kg), co ułatwia stosowanie go w małych, sportowych autach. Napędzanie kół osobnymi silnikami pozwala na poprawienie zwinności pojazdu podczas parkowania i jednocześnie poprawę stabilności podczas szybkiej jazdy.

Ciekawostką w Evora 414E jest 7-biegowa „skrzynia biegów”. W rzeczywistości jest to urządzenie, które imituje zmianę biegu i ekscytujące dźwięki silnika. Nie jest to jednak tylko „zabawka” – zmiana biegu zmienia charakterystykę pracy i reakcje pojazdu. Redukcja „biegów” podczas zwalniania działa jak hamowanie silnikiem, lecz energia nie jest tracona, tylko odzyskiwana przez silniki.

Pomimo elektrycznego napędu, Evora 414E brzmi rasowo również na zewnątrz, dzięki głośnikom zamontowanym z przodu i z tyłu pojazdu. Rozwiązanie to służy zwiększeniu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, nieprzyzwyczajonych do bezgłośnych samochodów. Auto może wydawać takie dźwięki, jak spalinowe V6 lub V12, a także futurystyczny dźwięk oraz połączenie dźwięku tradycyjnego silnika i futurystycznych odgłosów.

http://www.ecoportal.carfocus.pl