Papierosy będą zakazane w całej Unii?

4
1464
views

Sprzedaż tytoniu jest ponoć niezgodna prawem UE.
Już wkrótce papierosy mogą zniknąć ze sklepów
w całej Unii Europejskiej. Ich sprzedaż będzie nielegalna, bo…

jak uważa belgijski sędzia i działacz antynikotynowy – jest ona sprzeczna z unijnym i międzynarodowym prawem – informuje dziennik.pl.

Trzeba być łajdakiem, żeby chcieć się bogacić na produkcji
i sprzedaży produktów, które, jak oficjalnie uznano, niszczą zdrowie. Jeśli chodzi o międzynarodowe koncerny tytoniowe, możemy mówić o zbrodni przeciw ludzkości – twierdzi sędzia Baudouin Hubaux.

Wszczął on procedurę prawna, która może mocno skomplikować życie
wszystkim palaczom w Europie. Do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu skierował pytanie dotyczące legalności sprzedaży papierosów w związku z zapisami traktatu lizbońskiego, Karty Praw Podstawowych oraz konwencjami ONZ – relacjonuje jego działania belgijska gazeta „La Derniere Heure”.

Jeśli Trybunał podzieliłby punkt widzenia belgijskiego aktywisty, mogłoby to teoretycznie prowadzić nawet do wprowadzenia zakazu sprzedaży papierosów w całej Unii Europejskiej – mówi dziennikowi.pl Dagmar Schiek z Uniwersytetu w Leeds, specjalistka ds. prawa europejskiego.

Na razie Trybunał nie zdecydował jeszcze czy zajmie się sprawą. Jeśli tak się stanie, będzie miał 17 miesięcy na wydanie orzeczenia.

WB

4 KOMENTARZE

  1. Co wolno wojewodzie… 😉 Tak samo można też również zabronić motocykle, samochody, alkohol itd. itp. Jednak raczej wątpie w to, aby lobby nikotynowe się zgodziło z tymi planami.

  2. Zapewne masz rację, lobby zrobi wiele aby do tego nie doszło tym bardziej że jest sponsorem wielu imprez na skalę światową i sponsoruje świat sportu.

  3. Zatem, tym samym, Unia … „usankcjonuje” podziemie; ilez to razy juz to przerabiano – przyklad z prohibijac w Stanach i wiemy jak to sie skonczylo :